Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
reguła wydatkowa
23.01.2012 14:29

Inwestycje polskich miast mniejsze. Przez regułę wydatkową

Samorządy będą musiały zrezygnować w 2012 r. z inwestycji na kwotę co najmniej 5,1 mld zł, jeżeli wdrożona zostanie propozycja resortu finansów w sprawie ograniczenia deficytu gmin, powiatów i województw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Samorządy będą musiały zrezygnować w 2012 r. z inwestycji na kwotę co najmniej 5,1 mld zł, jeżeli wdrożona zostanie propozycja resortu finansów w sprawie ograniczenia deficytu gmin, powiatów i województw - wynika z analizy przeprowadzonej przez Krajową Radę RIO.

Z analizy Regionalnych Izb Obrachunkowych (RIO) wynika, że spośród 1785 samorządów, które zaplanowały w tym roku deficyt, aż 1086 musiałoby go obniżyć niemal o połowę.

Korekty budżetów musiałyby dokonać: 944 gminy, 31 miast na prawach powiatu, 100 powiatów, 11 województw. W efekcie łączny deficyt JST w skali kraju osiągnąć miałby poziom 6,9 mld zł.

Największych obniżek musiałoby dokonać: miasto Katowice - o 346 mln zł, województwo śląskie o 207 mln zł, województwo lubelskie o 178 mln zł, miasto Łódź o 141 mln zł, województwo świętokrzyskie o 133 mln zł.

Przedstawiciele samorządów uważają, że aktualne mechanizmy ograniczania deficytu są wystarczające, a nawet zbyt restrykcyjne. Jednostki samorządu terytorialnego planują na 2012 rok deficyt w wysokości około 10,5 mld zł, natomiast w kolejnym roku przewidują nadwyżkę.

Wiceminister finansów Ludwik Kotecki poinformował w wywiadzie dla PAP, że Ministerstwo Finansów oraz samorządy przewidują, iż łączny deficyt podsektora jednostek samorządu terytorialnego (JST) w 2012 roku wyniesie 6-7 mld zł. Dodał, że maksymalny deficyt JST, zgodnie nowym projektem ustawy, będzie wynosił docelowo 0,4 proc. PKB.

Zgodnie z opublikowanym w połowie grudnia przez resort finansów projektem ustawy, za sprawą reguły wydatkowej dla JST, deficyt w 2012 roku nie będzie mógł być wyższy niż 10 mld zł; w 2013 roku limit zaplanowano w wysokości 9 mld zł, a począwszy od 2014 roku będzie to 8 mld zł.

Z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów na 2012 rok wynika, że rząd powinien przyjąć projekt ustawy nowelizującej ustawę o finansach publicznych, która wprowadzi regułę wydatkową dla samorządów, w I kwartale 2012 roku. Analiza RIO została opublikowana na portalu samorządowym wartowiedziec.org.

O regule wydatkowej czytaj w Money.pl
Prezes PiS ostrzega. Finanse samorządów są zagrożone Według niego na samorządy nakładane są coraz większe zadania, na które brakuje dodatkowych środków.
Samorządy oburzone. Uważają, że PO je zwodzi Komisje finansów i samorządu na wniosek PO odłożyły dyskusję w sprawie wprowadzenia reguły wydatkowej w samorządach. Błaszczak interweniuje u marszałka.
Rząd wprowadził regułę. Po to by ją łamać?
"Musimy ograniczyć długi samorządów" Ministerstwo Finansów zapowiada, że poszuka takiej metody ograniczenia długu, aby realizacja inwestycji współfinansowanych przez Unię Europejską nie była zagrożona.
Tagi: reguła wydatkowa, rio, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz