Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Samorządy oburzone. Uważają, że PO je zwodzi

0
Podziel się:

Komisje finansów i samorządu na wniosek PO odłożyły dyskusję w sprawie wprowadzenia reguły wydatkowej w samorządach. Błaszczak interweniuje u marszałka.

Samorządy oburzone. Uważają, że PO je zwodzi
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Połączone komisje finansów i samorządu na wniosek PO odłożyły dyskusję w sprawie wprowadzenia reguły wydatkowej w samorządach. Samorządowcy z całej Polski nie kryją oburzenia - zarzucają posłom kpinę i zapowiadają, że jutro do Sejmu nie wrócą.

Dziś połączone komisje finansów publicznych i samorządu terytorialnego miały debatować na temat tzw. reguły wydatkowej dla gmin, powiatów i województw. Posiedzenie zwołano na wniosek PiS.

Komisje przegłosowały jednak wniosek Sławomira Neumanna z PO, by posiedzenie odbyło się jutro po wystąpieniu premiera Donalda Tuska w Sejmie. Ma on przedstawić informację na temat zagrożeń dla stanu finansów publicznych w Polsce.

Elżbieta Rafalska z PiS wniosek nazwała skandalem, przypominając, że na posiedzenie zaproszono gości z całej Polski. _ To obraźliwe traktowanie _ - oskarżała Rafalska. Samorządowcy nie kryli oburzenia, starosta powiatu Kolbuszowskiego Józef Kardyś powiedział, że w czwartek większość z nich nie przyjedzie. _ - Nie mamy w Warszawie hotelu, jak posłowie _ - oświadczył Kardyś.

W reakcji na decyzję komisji PiS zorganizował w Sejmie konferencję prasową, w której uczestniczyli przedstawiciele władzy lokalnej. _ - Myśleliśmy, że będziemy merytorycznie rozmawiać o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą reguła wydatkowa dla samorządów. Zakpiły z nas komisje sejmowe _ - mówił podczas konferencji w Sejmie skarbnik Krakowa Lesław Fijał.

Podkreślił, że wprowadzenie reguły wydatkowej zagrozi realizacji wieloletnich umów samorządów. _ Wszystko prowadzi do całkowitego zaprzestania inwestycji samorządów _ - zaznaczył Fijał. - _ Przyjechałam na zaproszenie dwóch szefów komisji i zostałam wyproszona. Nie dano nam możliwości rozmowy. Jutro się nie pojawimy _ - powiedział Violetta Porowska wiceprzewodnicząca rady miasta Opola.

Na drugiej stronie czytaj, co na decyzję PO odpowiada PiS

Szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak w liście do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny domaga się interwencji i wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. _ W związku z wydarzeniami jakie miały miejsce na dzisiejszym posiedzeniu połączonych komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Finansów Publicznych, domagam się od Pana Marszałka reakcji i wyjaśnienia działań posłów PO _ - napisał Błaszczak.

Premier Donald Tusk na dzisiejszym posiedzeniu komisji wspólnej rządu i samorządu powiedział, że rząd i samorządy porozumiały się w sprawie ograniczenia deficytu, co da oszczędność rzędu 0,4 pkt proc. PKB.

_ - Chciałem podziękować, że wstępne propozycje zostały przyjęte przez samorząd. Dały efekt, jakiego z ministrem finansów oczekiwaliśmy. Najważniejsze, że przyjęliśmy te cele, które są gwarancją naszego bezpieczeństwa - mówię o wskaźniku 0,4 pkt proc. PKB. O tyle powinniśmy ograniczyć deficyt. Samorządy przyjęły naszą propozycję, aby pracować nad własnym modelem. Ten wskaźnik będzie dotyczył całego sektora samorządowego _ - powiedział premier.

W przesłanym pod koniec kwietnia do Komisji Europejskiej programie konwergencji Polska zadeklarowała, że ograniczy deficyt sektora finansów publicznych do 2,9 proc. w 2012 r.; tzw. reguła wydatkowa jest jednym z działań, które mają pomóc osiągnąć rządowi ten cel.

Resort finansów od początku chciał, by efekt wprowadzenia reguły ograniczającej deficyt w samorządach obniżył deficyt o 0,4 pkt proc. PKB w 2012 r.

Tusk zapewnił, że nikt w ministerstwie finansów ani w rządzie nie chce _ mordować inwestycji na poziomie samorządów _, ani narzucać im _ sztywnego rygoru _. Zapowiedział, że mechanizm, który zabezpieczy Polskę przed wzrostem deficytu na poziomie samorządów, ma być _ możliwie elastyczny _. _ To nie jest próba mechanicznego działania, które nie będzie uwzględniało specyfiki poszczególnych gmin _ - deklarował szef rządu.

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział dziennikarzom w Sejmie po przerwanym posiedzeniu komisji, że rząd i samorządy znajdą mechanizmy wspólne, które zapewnią redukcję deficytu sektora samorządowego.

_ - Będziemy pracowali w ciągu następnych kilku tygodni z przedstawicielami samorządów żeby te zasady określić. Jest to niezmiernie ważne dla Polski, ale i dla samorządów _ - powiedział. Dodał, że likwidacja nadmiernego deficytu w 2012 r. i utrzymanie Polski na dobrej ścieżce, aby to osiągnąć jest też warunkiem utrzymania dostępu Polski i samorządów do środków spójności UE.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t34249.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/musimy;ograniczyc;dlugi;samorzadow,205,0,814541.html) "Musimy ograniczyć długi samorządów" Ministerstwo Finansów zapowiada, że poszuka takiej metody ograniczenia długu, aby realizacja inwestycji współfinansowanych przez Unię Europejską nie była zagrożona.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/t140132.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nie;klamalem;w;sprawie;po;i;mafii,54,0,838454.html) "Nie kłamałem w sprawie PO i mafii" Były szef CBA Mariusz Kamiński podtrzymuje to, co powiedział w wywiadzie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)