Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inwestycje Polskie. Premier zapowiada termin rejestracji spółki

0
Podziel się:

Formalna nazwa chyba będzie brzmiała inaczej - zaznaczył premier, ale i tak ogłosił plan działania Inwestycji Polskich.

Inwestycje Polskie. Premier zapowiada termin rejestracji spółki
(PAP/Tomasz Gzell)

Premier Donald Tusk powiedział na konferencji prasowej, że późną wiosną zakończą się procedury związane z rejestracją spółki _ Inwestycje Polskie _. Dodał, że pierwsze projekty inwestycyjne mogą rozpocząć się jeszcze w 2013 r.

- _ Zakładam, że późną wiosną zakończą się wszystkie procedury związane z rejestracją i uruchamianiem pracy spółki, która nazywamy Inwestycje Polskie. Formalna nazwa chyba będzie brzmiała inaczej, ale tym terminem ją opisałem w moim wystąpieniu sejmowym. Niewykluczone, że pierwsze projekty inwestycyjne, które będą korzystały z tych środków, powinny jeszcze w roku 2013 się rozpocząć _ - powiedział Tusk.

Dodał, że rząd chce w 2013 r. utrzymać wysokie tempo inwestycji infrastrukturalnych. - _ Zakładamy blisko 19 mld zł na drogi, zarówno nowe, jak i remonty. Kolej, ciągle pięta achillesowa naszej komunikacji mimo naszych wysiłków, to ponad 10 mld zł na remont linii, zakup taboru i modernizację dworców _ - powiedział.

Program Inwestycje Polskie został zapowiedziany w październiku przez premiera Donalda Tuska podczas tzw. drugiego expose. Ma on na celu utrzymanie tempa wzrostu inwestycji i PKB oraz tworzenie miejsc pracy. Zgodnie z założeniami programu do Banku Gospodarstwa Krajowego będą wnoszone wybrane udziały spółek Skarbu Państwa, ale z zastrzeżeniem, że MSP utrzyma pakiety kontrolne w spółkach strategicznych. Następnie akcje te będą sprzedawane, co umożliwi pozyskanie dodatkowego kapitału, który będzie przeznaczany na wspieranie inwestycji. Program Inwestycje Polskie ma objąć m.in. budowę elektrowni węglowych i gazowych, gazociągów, magazynów gazu, infrastruktury drogowej, kolejowej oraz portowej.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/89/m257113.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowy;program;rzadu;eksperci;40;mld;zlotych;pojdzie;w;bloto,202,0,1224906.html) *Nowy program rządu. Eksperci: 40 mld złotych pójdzie w błoto? * Rząd Donalda Tuska będzie mógł pożyczać miliardy bez konsekwencji dla budżetu. W grudniu minister skarbu Mikołaj Budzanowski podpisał akt założycielski spółki. W pierwszym kwartale 2013 r. ma być wyłoniona jej rada nadzorcza oraz zarząd. Resort skarbu zapowiedział też, że spółka będzie działać w oparciu o _ najlepsze praktyki funduszy typu private equity, a jej model biznesowy wesprze strategiczną rolę programu Inwestycje Polskie _.

Ministerstwo zakłada, że w pierwszym roku działalności spółka skupi się na aktywnym poszukiwaniu projektów oraz edukacji inwestorów, promując formułę partnerstwa publiczno-prywatnego. W 2013 r. ma rozpocząć się też kilka procesów inwestycyjnych.

Rząd w grudniu zgodził się na wnoszenie akcji spółek Skarbu Państwa do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK)
i Celowej Spółki Inwestycyjnej (CSI) - wyraził zgodę na specjalny tryb zbycia udziałów w spółkach PGE, PKO BP, PZU i Ciech poprzez ich wniesienie do CSI i BGK.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk idzie w ślady Gierka. Uwaga na kieszenie! O nowym pomyśle rządu na robienie pieniędzy, pisze Andrzej Zwoliński.
Minister podpisał akt. Drugi filar Inwestycji Polskich Spółka będzie działać w oparciu o najlepsze praktyki funduszy typu private equity, a jej model biznesowy wesprze program inwestycji.
Inwestycje Polskie startują. Rząd ogłasza specjalny tryb prywatyzacji Resort skarbu chce uzyskać w pierwszych latach, efekt dźwigni finansowej do 40 mld złotych.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)