Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
16.04.2005 15:25

IPN ujawni akta SB dotyczące krakowskiego okresu Karola Wojtyły

Instytut Pamięci Narodowej ujawni akta Służby Bezpieczeństwa dotyczące rozpracowywania kardynała krakowskiego Karola Wojtyły. Zdaniem szefa instytutu Leona Kieresa, opinia publiczna musi poznać haniebną działalność SB, która próbowała dotrzeć do otoczenia późniejszego papieża Jana Pawła II.

Podziel się
Dodaj komentarz

Archiwa, które IPN chce udostępnić dotyczą okresu od początku lat 50 do roku 1978, kiedy to kardynał Wojtyła został wybrany na Papieża. Instytut opracowuje również materiały operacyjne Służby Bezpieczeństwa dotyczące obserwacji papieża Jana Pawła II w czasie jego pielgrzymek do Polski w latach 1979-1990. Podczas każdej z nich SB mobilizowała dodatkowe siły i uruchamiała specjalnych agentów.

Leon Kieres zaznaczył, że działania SB wokół kardynała Wojtyły prowadzone były niezwykle inteligentnie. Jego zdaniem, bezpieka od początku wiedziała, że ma do czynienia z postacią nieprzeciętną.

Leon Kieres nie wykluczył, że jakaś część materiałów SB, dotyczących Karola Wojtyły może ujrzeć światło dzienne jeszcze w tym roku.

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz