Notowania

atom w iranie
30.08.2011 06:36

Iran gotów do ściślejszej współpracy z MAEA

Szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej oświadczył, że jego kraj jest gotów do ściślejszej współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(indigoprime/CC/Flickr)

Szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ferejdun Abbasi-Dawani oświadczył, że Iran jest gotów do ściślejszej współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej, jednak w ograniczonym zakresie.

_ - Zwróciliśmy się o przedstawienie nam zasadniczych oskarżeń wraz z dokumentami i dowodami, aby je zbadać. Powiedzieliśmy MAEA, że jeśli mamy się nimi zająć, to jedynie w ograniczonej ilości _ - wyjaśnił wczoraj Abbasi-Dawani.

_ - W przeciwnym wypadku kraje wrogie wobec naszych pokojowych działań nuklearnych nie zaprzestaną przedstawiania kolejnych kwestii, fabrykując dokumenty i przekazując je MAEA _ - dodał.

Podkreślił, że Iran nie będzie więcej negocjował wymiany za granicą swego uranu na paliwo nuklearne i nie zamierza wstrzymać produkcji uranu.

Iran do tej pory odmawiał dyskusji na tematy związane z jego programem nuklearnym, twierdząc, że oskarżenia pod adresem Teheranu są bezpodstawne. Zachód podejrzewa, że irański program nuklearny ma na celu zdobycie broni atomowej, czemu Teheran systematycznie zaprzecza, twierdząc, iż zamierza wyłącznie produkować energię elektryczną.

Abbasi-Dawani zapowiedział w czerwcu, że produkcja wysoko wzbogaconego (do 20 proc.) uranu zostanie w tym roku przeniesiona - pod nadzorem MAEA - z działającego od lat ośrodka nuklearnego w Natanzu do obiektu Fordo, którego istnienie ujawniono dopiero w 2009 roku.

Irańska odmowa wstrzymania wzbogacania uranu ściągnęła na kraj cztery kolejne rundy sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz dodatkowe restrykcje ze strony USA i państw Unii Europejskiej. W rokowaniach dyplomatycznych na ten temat od ponad pół roku panuje całkowity impas.

Czytaj więcej na temat atomu w Iranie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t110723.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/iran;watpi;w;wiarygodnosc;szefa;agencji;energii;atomowej,241,0,675313.html) Iran wątpi w wiarygodność szefa Agencji Energii Atomowej Dyrektor MAEA oskarża Iran o utrudnianie inspekcji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t134232.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/iran;potwierdzil;instalowanie;nowych;wirowek;do;wzbogacania;uranu,44,0,876844.html) Iran przyspiesza. Kupił nowy sprzęt do uranu Iran instaluje nowe wirówki do wzbogacania uranu, by nadać swemu programowi nuklearnemu szybsze tempo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t90777.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/unia;zaostrzyla;sankcje;wobec;iranu,116,0,836980.html) Unia zaostrzyła sankcje wobec Iranu Ministrowie spraw zagranicznych 27 uzgodnili na posiedzeniu w Brukseli, że sankcjami UE zostanie objętych kolejnych 100 firm i osób w Iranie. Tymczasem państwo to uruchomiło produkcję nowych rakiet.
Tagi: atom w iranie, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz