Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Iran ostro o swoim programie atomowym

0
Podziel się:

Ostatnia runda negocjacji nuklearnych Iranu z sześcioma mocarstwami odbyła się w maju, ale tak jak w przypadku wcześniejszych rozmów nie doszło do przełomu.

Iran ostro o swoim programie atomowym
(Mojtaba Salimi/CC/Wikimedia)
bEJlgvQR

_ Ani na jotę nie ustąpimy w sprawie rozwijania swojego programu atomowego _ - oświadczył irański prezydent Hasan Rowhani, cytowany przez agencję Mehr. Rowhani wystąpił z przemówieniem do imamów.

_ Nasz rząd ani na jotę nie ustąpi w kwestii bezwzględnych praw Iranu w dziedzinie nuklearnej _ - powiedział Rowhani. Zaznaczył, że _ Zachód musi zrozumieć, iż nie osiągnie żadnego rezultatu poprzez groźby i naciski _.

Prezydent wypowiedział się w tym duchu, podczas gdy irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif i szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton mają się spotkać pod koniec września w Nowym Jorku na negocjacjach w sprawie budzącego kontrowersje irańskiego programu nuklearnego. Następnie ma dojść do rozmów Iranu z grupą 5+1, czyli piątką stałych członków Rady Bezpieczeństwa - USA, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią i Francją - oraz Niemcami.

bEJlgvQT

Ostatnia runda negocjacji nuklearnych Iranu z sześcioma mocarstwami odbyła się w maju, ale tak jak w przypadku wcześniejszych rozmów nie doszło do przełomu. Niektórzy eksperci uważają jednak, że nowy prezydent Rowhani, względnie umiarkowany w porównaniu ze swym poprzednikiem Mahmudem Ahmadineżadem, obiecując m.in. bardziej pojednawczą politykę zagraniczną może przyczynić się do pewnego postępu w rokowaniach.

Sześć mocarstw zażądało od Iranu, by zaprzestał wzbogacania uranu do poziomu 20 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U-235 i w ten sposób osłabił podejrzenia, że dąży do uzyskania broni jądrowej, czemu Teheran konsekwentnie zaprzecza. Jednak sam Rowhani broni prawa Iranu do wzbogacania uranu, co było dotąd wysuwane jako jeden ze wstępnych warunków rokowań i faktycznie przyczyniało się do zablokowania jakiegokolwiek porozumienia.

Czytaj więcej w Money.pl
W sprawie atomu nie ustąpią "ani na jotę" Nowy szef dyplomacji Iranu Dżawat Zarif zapowiedział, że będzie bronił prawa kraju do programu nuklearnego.
Iran popiera propozycję Rosji ws. Syrii Władze Iranu popierają najnowszą propozycję Rosji w sprawie ustanowienia międzynarodowego nadzoru nad bronią chemiczną w Syrii.
Iran zabiera głos w sprawie Syrii W Bagdadzie irański minister spotkał się ze swym irackim odpowiednikiem Hosziarem Mahmudem Zebarim i z premierem Nurim al-Malikim.
bEJlgvRu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)