Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Iran wpuści inspekcję MAEA

0
Podziel się:

Iran wpuści inspektorów do swojego kompleksu nuklearnego, ale nie będzie czynił żadnych ustępstw w sprawie programu jądrowego.

Iran wpuści inspekcję MAEA
(PAP/EPA/IRAN'S PRESIDENCY OFFICE)

Władze Iranu potwierdziły wcześniejsze doniesienia, że zgodziły się na wizytę ekipy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Jak poinformował wczoraj irański MSZ, eksperci mają przyjechać do Iranu 28 stycznia i dokonać inspekcji kompleksu nuklearnego Fordo.

- _ Inspektorzy MAEA przyjadą do Iranu i powinni pozostać w naszym przez miesiąc _ - powiedział rzecznik irańskiego MSZ Ramin Mehmanparast. Podkreślił jednak, że w sporze o wzbogacanie uranu Teheran nie zmieni swego stanowiska. - _ Iran zachowa swoje prawa do własnego programu jądrowego i nie będzie w tej kwestii czynił żadnych ustępstw _ - stwierdził rzecznik.

Teheran od ponad trzech lat blokuje próby zbadania przez MAEA informacji służb wywiadowczych USA i innych krajów na temat tajnych prac nad bronią nuklearną. Strona irańska twierdzi, że jej program nuklearny ma charakter czysto cywilny.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/98/m188770.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/iran;gotow;do;rozmow;wpusci;inspektorow;maea,181,0,1006517.html) *Na razie tylko o tym mówili, ale jest przełom * Ekipa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej uda się do Teheranu pod koniec stycznia.

W listopadzie ubiegłego roku MAEA ogłosiła raport, według którego irański program nuklearny służy również celom wojskowym.

9 stycznia Iran potwierdził rozpoczęcie wzbogacania uranu w swym podziemnym kompleksie nuklearnym Fordo. Również źródła w (MAEA) poinformowały, że rozpoczęto tam produkcję uranu wzbogaconego do 20 proc.

W reakcji na te informacje USA nałożyły w styczniu na Iran kolejne sankcje. Państwa Unii Europejskiej są natomiast coraz bliżej porozumienia w sprawie stopniowego wprowadzania embarga na import ropy i produktów petrochemicznych z Iranu w ramach sankcji w związku z irańskim programem nuklearnym. Porozumienie państw UE w sprawie nowych sankcji wobec Iranu ma zapaść na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE 23 stycznia.

Więcej o programie atomowym w Iranie czytaj w Money.pl
Oskarżają USA o terroryzm. Apelują do ONZ Iran, za pośrednictwem swego ambasadora przy ONZ, zaapelował w środę do Rady Bezpieczeństwa i sekretarza generalnego Ban Ki Muna o potępienie serii zabójstw irańskich naukowców jądrowych.
Iran wzywa Kubę, by tworzyć nowy porządek Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad podczas wystąpienia na uniwersytecie w Hawanie oskarżył Zachód o "arogancję i żądzę hegemonii".
"To wzgórze się otworzy, wyłoni się bomba" Znany ze swej wrogości do Stanów Zjednoczonych Chavez ironizował, że pod trawiastym pagórkiem przed jego pałacem znajduje się bomba atomowa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)