Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Iran wstrzymał kluczową część programu atomowego

0
Podziel się:

Teheran rozpoczął neutralizowanie posiadanych już zasobów uranu wzbogaconego do 20 proc.

Iran wstrzymał kluczową część programu atomowego
(EPA/ABEDIN TAHERKENAREH)
bFeqGzqt

Do irańskich ośrodków atomowych Natanz i Fordo udali się inspektorzy MAEA, aby nadzorować wypełnianie przez Teheran warunków postawionych przez światowe mocarstwa.

W poufnym raporcie MAEA przeznaczonym dla krajów członkowskich organizacji napisano, że zgodnie z umową Iran wstrzymał wzbogacanie uranu do poziomu powyżej 5 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U235 w dwóch kaskadach wirówek w ośrodku w Natanz i czterech kaskadach w Fordo, które były wcześniej wykorzystywane w tym celu.

Teheran rozpoczął też neutralizowanie posiadanych już zasobów uranu wzbogaconego do 20 proc.

bFeqGzqv

W dokumencie Agencji wymieniono także inne warunki w ramach obowiązującego przez najbliższe pół roku porozumienia, które Teheran zawarł z sześcioma mocarstwami: USA, Francją, Wielką Brytanią, Niemcami, Chinami i Rosją. Jest wśród nich zobowiązanie, że Iran w tym czasie nie wybuduje nowych ośrodków do wzbogacania uranu, co ma dać czas negocjatorom na osiągnięcie ostatecznego porozumienia.

Wcześniej szef irańskiego programu atomowego Ali Akbar Salehi, cytowany przez oficjalną agencję Irna, mówił, że w poniedziałek od południa czasu lokalnego (godz. 9.30 czasu w Polsce) rozpoczęto proces _ dobrowolnego wstrzymania procesu wzbogacania uranu do 20 proc. _.

Także rzecznik irańskiej agencji atomistyki Behruz Kamalwandi oświadczył w irańskiej telewizji, że proces _ wtrzymania prac nad wzbogacaniem uranu do 20 proc. rozpoczął się w ośrodku w Natanz i inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej są w drodze do ośrodka w Fordo _.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wyraziła w poniedziałek nadzieję, że rozmowy mające na celu osiągnięcie ostatecznego porozumienia ruszą w ciągu kilku tygodni. _ W zależności od tego, jak sprawy rozwiną się dziś, mam nadzieję, że rozpoczniemy rozmowy w ciągu kilku nadchodzących tygodni _ - oświadczyła w Brukseli, gdzie obradują w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych UE.

bFeqGzqB

Wśród najważniejszych elementów porozumienia zawartego w Genewie 24 listopada 2013 roku między _ szóstką _ a Iranem jest wstrzymanie przez Teheran wzbogacania uranu do poziomu powyżej 5 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U235, zneutralizowanie posiadanych zapasów uranu o zawartości blisko 20 proc. U235, nieinstalowanie dodatkowych wirówek do wzbogacania uranu jakiegokolwiek typu oraz niewykorzystywanie jakichkolwiek wirówek następnych generacji.

W zamian grupa 5+1 ma zawiesić określone sankcje dotyczące złota i innych metali szlachetnych, sektora motoryzacyjnego oraz eksportu ropy i produktów petrochemicznych oraz stopniowo odblokować 4,2 mld USD zamrożonych funduszy.

Czytaj więcej w Money.pl
Iran walczy o zniesienie sankcji i zwrot 4,2 miliarda. Wszystko zależy od tej kontroli Porozumienie zakłada tymczasowe ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego.
Izrael zadowolony z braku porozumienia - Istnieje mocna chęć osiągnięcia porozumienia z Iranem - powiedział Netanjahu na dzisiejszym posiedzeniu swego rządu.
Kerry: Jesteśmy bliżej porozumienia z Iranem Kerry dodał, że "przy dobrej pracy" porozumienie uda się osiągnąć.
bFeqGzqW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)