Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Irlandia wciąż pogrążona w kryzysie

0
Podziel się:

Mimo optymistycznych prognoz PKB zielonej wyspy skurczył się w II kwartale o 1,2 proc.

Irlandia wciąż pogrążona w kryzysie
(soylentgreen23/CC/Flickr)
bEsmPGrV

Irlandzki PKB skurczył się o 1,2 proc. w II kwartale br. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami oraz o 1,8 proc. rok do roku - ogłosił Centralny Urząd Statystyczny (CSO). Analitycy spodziewali się, że gospodarka wzrośnie o około 0,5 proc. w ujęciu kwartalnym.

W ujęciu Produktu Narodowego Brutto gospodarka irlandzka skurczyła się o 0,3 proc. kwartał do kwartału.

CSO skorygował w dół dane PKB za I kwartał 2010 r. do 2,2 proc. z 2,7 proc. Według CSO wynikom za II kwartał zaszkodził spadek wydatków konsumentów (o 1,7 proc. rok do roku). Wydatki na inwestycje kapitałowe były w II kwartale br. niższe o 19,9 proc. rok do roku.

bEsmPGrX

_ - Tylko eksport może nas wydźwignąć z obecnych trudności. Innego sposobu nie ma _ - skomentował dane minister finansów Brian Lenihan. Uznał, iż dane nt. eksportu pobudziły konkurencyjność irlandzkiej gospodarki. Wartość eksportu netto liczona w cenach stałych w II kwartale br. była o 884 mln euro wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Analitycy Barclays Capital oczekują, iż irlandzka gospodarka będzie nad kreską w III kwartale 2010 r., wskazując przy tym na dane wyprzedzające koniunktury, odnoszące się do produkcji przemysłowej.

Irlandzki rząd musiał przeznaczyć duże środki na ratowanie sektora bankowego (dokapitalizowanie i ubezpieczenie toksycznych aktywów) w okresie, gdy przychody z podatków spadły, a wydatki wzrosły. Najbardziej kosztowne jak dotąd okazało się ratowanie znacjonalizowanego banku Anglo-Irish. Mimo wydania na ten cel ok. 25 mld euro, bank ten nadal nie jest rentowny. Tylko 20 aktywów banku uważana jest za zdrowe.

Ogłoszenie danych o irlandzkim PKB nałożyło się na opublikowaniem w czwartek wyników wskaźnika zamówień w przemyśle eurostrefy (PMI), sugerującego ostry spadek we wrześniu.

bEsmPGsd
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/28/t34332.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/irlandia;54;mld;euro;na;ratunek;dla;bankow,120,0,533880.html) Irlandia: 54 mld euro na ratunek dla banków Rząd przejmie toksyczne aktywa 6 banków. To największy pakiet ratunkowy w historii Irlandii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t81132.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zielona;wyspa;tkwi;w;glebokiej;recesji,134,0,603014.html) Zielona wyspa tkwi w głębokiej recesji Irlandzka gospodarka skurczyła się o 7,1 proc. Wciąż nie widać dna.
bEsmPGsy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)