Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Islamiści zabili minimum 160 żołnierzy w północnym Iraku

0
Podziel się:

Bojownicy opublikowali zdjęcia z egzekucji. Widać na nich pojmanych żołnierzy zmuszanych do położenia się w płytkich rowach.

Islamiści zabili minimum 160 żołnierzy w północnym Iraku
(PAP/EPA/KHIDER ABBAS)

Sunniccy dżihadyści zamordowali co najmniej 160 żołnierzy irackich w mieście Tikrit na północy Iraku - podała dziś organizacja praw człowieka Human Rights Watch (HRW), powołując się na zdjęcia satelitarne i fotografie opublikowane przez samych islamistów.

Według HRW bojownicy ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) zabili ok. 160-190 mężczyzn w dwóch miejscach w Tikricie między 11 a 14 czerwca. _ Liczba ofiar może znacznie przewyższać podaną, ale dogłębnego śledztwa nie wszczęto ze względu na trudności w zlokalizowaniu ciał i utrudniony dostęp do tych terenów _ - dodała HRW.

Sunniccy radykałowie z ISIL od kilkunastu dni prowadzą ofensywę przeciwko głównie szyickiemu rządowi Nuriego al-Malikiego. W tym czasie zdobyli kontrolę nad znacznymi obszarami na północy Iraku oraz opanowali dwa duże miasta, Mosul i Tikrit.

Zdjęcia opublikowane przez samych dżihadystów 15 czerwca na islamistycznej stronie internetowej pokazują bojowników, którzy ładują pojmanych żołnierzy na ciężarówki, a następnie zmuszają ich do położenia się w płytkich rowach. Ostatni zestaw zdjęć pokazuje ciała zabitych.

_ Opublikowane fotografie oraz zdjęcia satelitarne Tikritu stanowią mocny dowód na popełnienie strasznej zbrodni wojennej, która wymaga głębszego zbadania _ - podkreślił w oświadczeniu Peter Bouckaert z HRW. Według organizacji masakra została dokonana na polu położonym nad Tygrysem, niedaleko dawnego pałacu Saddama Husajna.

Rzecznik irackiego wojska generał Kasim al-Musawi potwierdził autentyczność fotografii; powiedział też, że jest świadomy przypadków zbiorowych mordów dokonywanych na irackich żołnierzach na obszarach kontrolowanych przez ISIL. Według irackich ekspertów wojskowych islamiści zastrzelili ok. 170 pojmanych żołnierzy.

Masakra w Tikricie prawdopodobnie ma na celu zastraszenie zarówno zdemoralizowanych sił zbrojnych Iraku, które szybko wycofywały się w miarę jak postępowała sunnicka ofensywa, jak i społeczności szyickiej, stanowiącej większość ludności Iraku i postrzeganej przez ISIL jako odstępcy od wiary - ocenia agencja Associated Press.

16 czerwca _ New York Times _ informował za ISIL-em, że w Tikricie ugrupowanie to dokonało masakry 1700 pojmanych żołnierzy irackiej armii - szyitów. Irackie władze i niektórzy obrońcy praw człowieka zastrzegali wówczas, że deklaracji islamistów o masakrze nie udało się potwierdzić.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)