Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kielecki aparat skarbowy w akcji. Zabrać bogatym, trudnych przypadków nie ruszać

Kielecki aparat skarbowy w akcji. Zabrać bogatym, trudnych przypadków nie ruszać

Lista zaleceń szefa świętokrzyskiej IAS trafiła do kontrolerów Fot. JAN KUCHARZYK/EAST NEWS
Lista zaleceń szefa świętokrzyskiej IAS trafiła do kontrolerów

Kierownictwo świętokrzyskiego oddziału Izby Administracji Skarbowej (IAS) rozesłało podwładnym list. Znalazły się tam zalecenia dla kontrolerów. Mają wchodzić jedynie do firm z odpowiednim majątkiem, by po kontroli można było ściągnąć pieniądze.

Jak informuje "Puls Biznesu", lista zaleceń dla świętokrzyskich kontrolerów skarbowych, wysłana przez kieleckie kierownictwo IAS, jest pokaźna i sugeruje, by kontrolerzy skupili się jedynie na wypłacalnych podmiotach. Mają też oceniać, czy po kontroli uda się ściągnąć pieniądze do budżetu. Inne przypadki mają być omijane. W efekcie nie ściga się firm, które oszukują na podatkach, a jedynie takie, którymi skutecznie można zasilić budżet.


Lista zaleceń naczelnika świętokrzyskiej IAS

Podreperować słabe wyniki

Lista zaleceń trafiła do Urzędu Celno-Skarbowego w Kielcach oraz do naczelników wszystkich urzędów skarbowych w woj. świętokrzyskim. Szef IAS w Kielcach chciał w ten sposób podciągnąć nie najlepsze wyniki wpływów do budżetu po kontrolach na swoim terenie, które zanotował w I kwartale bieżącego roku.

Najbardziej bulwersuje fakt, że w zaleceniach nie ma mowy o wszczęciu postępowania w przypadkach podejrzeń oszustw podatkowych. To jawne nawoływanie do wyciągania kasy od tych, od których najłatwiej można ją wyciągnąć.

Zobacz też: O deklaracji PIT już nie zapomnisz. Fiskus rozliczy ją automatycznie

 

Ministerstwo się odcina

W przesłanym do „Pulsu Biznesu” komunikacie od akcji odcina się resort finansów.

„Ministerstwo Finansów nie wysłało tego typu zaleceń do KAS. Szef Krajowej Administracji Skarbowej, określając zadania jednostek terenowych w obszarze kontroli, nie uzależniał celowości wszczęcia kontroli od możliwości wyegzekwowania uszczuplonych podatków. (...) Sytuacja majątkowa podatnika nie jest przesłanką do wszczęcia kontroli” – zapewnia kierownictwo MF.

Czytaj także: Przedsiębiorca ma się tłumaczyć ze spadku dochodów. Zaskakujące pismo fiskusa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

fiskus, kontrola, skarbówka
Czytaj także
Polecane galerie
asus
2018-08-17 08:51
haha nic nowego , urzad skarbowy LESZNO wielkopolska robi to samo
BOLO
2018-08-15 21:13
Może tak rozliczyć pierwszego złodzieja i kombinatora , obecnego min. finansów i wybrańca prezesa. Może ujawni te rozpisane nieruchomości. Dziś to on nic nie ma . Ciekawostka finansowa ?
Imre
2018-08-15 10:12
Ministerstwo Finansów odcina się. Bzdura. Ministerswo nadzoruje pracę urzadów ( urzedników) więc nie powinno się odcinać tylko ostro interweniować. Z własnej praktyki w Małopolsce poznałem tą metodykę postępowania. Ten który się nie rozliczył z VAT z różnych przyczyn śpi spokojnie , dalej działa w innej konfiguracji. Ten który działał zgodnie z przepisami ale wystąpił o zwrot VAT ( eksport) ma zajęte konta " na poczet" i tak od prawie 4 lat. Złodzieja urzednicy nie ścigają , złodziej ukradł a więc jest cwany, nie ma z nim kontaktu, nie odbiera pism, aby go namierzyć trzeba sie troche zmęczyć . Choćby adres zameldowania ustalić. Złupić łatwiej tego co ma pieniądze i to jeszcze w ich "banku". Efekt jest. To, że może za parę lat sąd UE uzna działalnośc urzędu za bezpodstawne, kogo to będzie obchodzić. Ew. koszty poniesie i tak zbiorowo podatnik. A tak na marginesie jak pamiętam z historii odpowiedzialność zbiorowa za przestępstwa lub niedopatrzenia ostatnio na terenie Polski wprowadziła okupant jeden i drugi ( historia wsi kieleckiej i zamojskiej). Teraz też mamy odpowiedzialność zbiorową za VAT a więc ,przez analogię, na terenie Polski obecnie też mamy okupanta?.
Pokaż wszystkie komentarze (133)