Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Izrael: sankcje na Iran muszą zostać wzmocnione

0
Podziel się

Zachód i Izrael podejrzewają Iran o potajemne prace nad uzyskaniem arsenału broni nuklearnej i środków jej przenoszenia.

Izrael: sankcje na Iran muszą zostać wzmocnione
(EPA/ABEDIN TAHERKENAREH)
bDSqxrMB

Pomimo wygranej w piątkowych wyborach prezydenckich umiarkowanego Hasana Rowhaniego Izrael * *chce wzmocnić międzynarodowe sankcje na Iran, by dalej wywierać nacisk na Teheran w kwestii jego programu nuklearnego, - powiedział wysoki przedstawiciel władz Izraela.

Minister ds. strategicznych i służb specjalnych odpowiedzialnych za stosunki międzynarodowe Juwal Szteinic ocenił w niedzielę, że polityka nuklearna Iranu nie zmieni się, gdy u władzy nadal jest najwyższy przywódca duchowo-polityczny w Iranie ajatollah Sajed Mohammad Ali Chamenei.

Pomimo niespodziewanego zwycięstwa kandydata, wspieranego przez koła proreformatorskie w Iranie, wszystkie kluczowe decyzje, w tym dotyczące kwestii nuklearnych, obronności i polityki zagranicznej, pozostają w gestii rządzących ajatollahów i ich wpływowych obrońców, Strażników Rewolucji - zwraca uwagę agencja Associated Press.

bDSqxrMD

Szteinic jest odpowiedzialny za monitorowanie kontrowersyjnego programu nuklearnego Iranu. Izrael uważa Iran i jego atomowe ambicje za największe zagrożenie dla swego bezpieczeństwa. Za rządów ustępującego prezydenta-ultrakonserwatysty Teheran wielokrotnie groził unicestwieniem Izraela.

Zachód i Izrael podejrzewają Iran o potajemne prace nad uzyskaniem arsenału broni nuklearnej i środków jej przenoszenia. Teheran odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że dąży jedynie do rozwoju energetyki atomowej.

Jednostki Strażników Rewolucji, zwane inaczej Gwardią Rewolucyjną, utworzono po rewolucji islamskiej w 1979 r. w celu jej obrony przed - jak to określano - _ wewnętrznymi i zewnętrznymi _ zagrożeniami.

Gwardia ma własne siły powietrzne, lądowe i morskie. Dysponuje lepszymi środkami finansowymi i technicznymi niż regularna armia irańska; podlega bezpośrednio i jest fanatycznie wierna ajatollahowi Chameneiemu. Jej wpływy i potencjał w ostatnich latach wzrosły. Około 120 tys. Strażników Rewolucji kontroluje irański program rakietowy.

bDSqxrMJ
Czytaj więcej w Money.pl
Szimon Peres o tym, co zagraża Izraelowi Największe zagrożenie dla bezpieczeństwa Izraela stanowi Iran i jego ambicje atomowe.
To Iran stoi za rozlewem krwi w Strefie Gazy. Szewach Weiss dla Money.pl - _ To, że mamy system antyrakietowy, to znaczy, że mamy za to przepraszać? To zabawa jest? _ - wścieka się były ambasador Izraela w Polsce.
Dzięki nim islamscy radykałowie mają rakiety Władze tego kraju przyznały, że czują dumę z tego, że zawsze stały u boku Palestyny.
bDSqxrNe
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)