Notowania

ambasada
21.03.2012 15:23

Izrael zwinął ambasadę w Kairze

Według agencji krok Izraela może być reakcją na stanowisko egipskiego parlamentu, który opowiedział się za wydaleniem izraelskiego ambasadora.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pldrtbrennan/CC/Flickr)

Ambasador i personel placówki odlecieli przed świtem z Kairu wywożąc dokumenty i urządzenia pochodzące z ambasady.

Izrael zwija swoją ambasadę w Egipcie - poinformowały agencje, powołując się na władze kairskiego lotniska i pragnącego zachować anonimowość izraelskiego dyplomatę. Nastąpiło to sześć miesięcy po szturmie na izraelską placówkę dyplomatyczną w Kairze.

Egipskie media poinformowały, że Izrael zwrócił się do władz egipskich z prośbą o umożliwienie ewakuowania ambasady przez samoloty izraelskich sił powietrznych. W egipskim MSZ potwierdzono tę informację, lecz nie było mowy o tym, czy chodzi też o wywiezienie personelu. Strona izraelska nie komentuje poczynań w związku z ambasadą w Kairze.

Egipskie źródła utrzymują, że izraelski ambasador wyjeżdża tylko na kilka dni, lecz wróci, by pełnić swe obowiązki w rezydencji na obrzeżach miasta. Ambasada Izraela do ataku mieściła się w centrum Kairu. Po szturmie egipskich demonstrantów w październiku roku ubiegłego Izrael postanowił przenieść cały personel do oddalonego od centrum rejonu, gdzie mieści się rezydencja ambasadora.

Zwinięcie izraelskiej ambasady w Kairze może być związane, jak piszą agencje, z niedawnymi wypowiedziami w egipskim parlamencie, zdominowanym przez islamistów. Nazwano w nim Izrael _ wrogiem numer jeden _ i jednogłośnie opowiedziano się za wydaleniem izraelskiego ambasadora oraz za wstrzymaniem eksportu gazu do państwa żydowskiego.

Agencja Associated Press wskazała, że stanowisko parlamentu Egiptu ma w znaczniej mierze wymowę symboliczną, ponieważ taką decyzję może podjąć jedynie sprawująca obecnie władzę w tym kraju Najwyższa Rada Wojskowa, niemniej jest świadectwem ogromnej przemiany, która dokonała się w Egipcie po obaleniu w lutym zeszłego roku autokratycznego przywódcy i sojusznika Izraela Hosniego Mubaraka.

AP przypomina, że Egipt był pierwszym państwem arabskim, które podpisało układ pokojowy z Izraelem. Nastąpiło to w 1979 roku, sześć lat po ostatniej z czterech wojen, jakie stoczyły oba kraje. Był to jednak _ zimny _ pokój i większość Egipcjan wciąż postrzega Izrael jako wroga ich kraju.

Inne informacje dotyczące Izraela czytaj w Money.pl
Polacy to antysemici. To wymaga silnej reakcji Blisko co drugi z nas _ okazuje głęboko zakorzenione postawy antysemickie _ wynika z raportu ADL.
"Zaatakujemy USA i Izrael w taki sam sposób" _ Amerykanie popełniają wielki błąd, jeśli sądzą, że przez grożenie zniszczą irański naród _ - stwierdził Chamenei
Krwawe naloty. Zginął dwunastoletni chłopiec Egipt starał się bezskutecznie podjąć roli mediatora w nowej rundzie starć między bojownikami ze Strefy Gazy a Izraelem.
Tagi: ambasada, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz