Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jarosław Jakimczyk
|

Jakimczyk: Interesy uzdrowiciela PZPN pod lupą ABW

0
Podziel się:

Michał Tomczak, szef Wydziału Dyscypliny PZPN, przedstawiany w mediach jako mąż opatrznościowy polskiego futbolu, odegrał dwuznaczną rolę w unieważnionej prywatyzacji Centrali Farmaceutycznej Cefarm w Warszawie.

Jakimczyk: Interesy uzdrowiciela PZPN pod lupą ABW

Michał Tomczak, szef Wydziału Dyscypliny PZPN, przedstawiany w mediach jako mąż opatrznościowy polskiego futbolu, odegrał dwuznaczną rolę w unieważnionej prywatyzacji Centrali Farmaceutycznej Cefarm w Warszawie.

Sprawę pod nadzorem prokuratury bada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Prowadzona przez Tomczaka kancelaria doradzała byłemu zarządowi Cefarmu. Miała dostęp do poufnych informacji o spółce. Nie przeszkodziło to zarejestrowanej przez wspólniczkę adwokata firmie Finartes w złożeniu w grudniu 2005 r. oferty na zakup od państwa 85 proc. udziałów w Cefarmie.

Tomczak twierdzi, że jego wiedza o tajemnicach Cefarmu zasadniczo nie różniła się od tej, jaką miały konkurencyjne firmy biorące udział w anulowanym procesie prywatyzacyjnym. Szef Wydziału Dyscypliny PZPN bagatelizuje konflikt interesów, do jakiego doszło w jego działaniach wobec jednej z największych hurtowni leków w kraju.

Tomczak utrzymuje, że inwestor, którego tożsamości nie chce ujawnić, poprosił go o założenie spółki-wehikułu w celu nabycia udziałów Cefarmie. W rzeczywistości firma Finartes została założona pod inną nazwą już w 2003 r., kiedy kancelaria Tomczak i Partnerzy nie miała nic wspólnego z Cefarmem. Dopiero w 2005 r. uśpiona całkowicie firma zmieniła nazwę i rozszerzyła swój profil działalności, m.in. na pośrednictwo finansowe i zarządzanie holdingami.

Istniało więc poważne ryzyko, że Ministerstwo Skarbu w trakcie prywatyzacji nie zorientuje się w podwójnej roli kancelarii Tomczaka, ponieważ jego wspólniczka kilka dni przed upłynięciem ostatecznego terminu składania ofert na Cefarm została wykreślona z zarządu spółki Finartes i sprzedała swoje udziały holenderskiej firmie. Do zarządu Finartes powołany został praktykant prawny z kancelarii Tomczak i Partnerzy. Pośpiech był tak duży, że na wniosku do sądu gospodarczego o przyśpieszenie wpisu w rejestrze spółek, wspólniczka mec. Tomczaka posłużyła się pieczątką, której nie wolno jej było używać już od czterech dni.

ABW prześwietla także transakcję sprzedaży przez Cefarm udziałów w spółce Medycyna i Farmacja. Doradzała przy niej również kancelaria Michała Tomczaka. Agencja sprawdza, czy udziały Cefarmu nie zostały sprzedane poniżej wartości rynkowej.

Autor jest dziennikarzem tygodnika "Wprost"

wiadomości
felieton
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)