Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jan Bury został wybrany szefem klubu PSL

0
Podziel się:

Kandydatami ludowców do rządu są Waldemar Pawlak, Jolanta Fedak i Marek Sawicki, a na wicemarszałka Sejmu - Eugeniusz Grzeszczak.

Jan Bury został wybrany szefem klubu PSL
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEUakUid

Szefem klubu parlamentarnego PSL w nowej kadencji został dotychczasowy wiceminister skarbu Jan Bury. Politycy Stronnictwa potwierdzili też kandydaturę Eugeniusza Grzeszczaka na wicemarszałka Sejmu.

Bury był jedynym zgłoszonym kandydatem na funkcję szefa klubu. W tajnym głosowaniu poparło go 27 osób, dwie były przeciwne. Z kolei za wskazaniem Grzeszczaka na kandydata na wicemarszałka Sejmu opowiedziało się 26 parlamentarzystów, dwóch było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

- _ Mieliśmy bardzo ciekawe wybory. To się w PSL bardzo rzadko zdarza, my jesteśmy partią demokratyczną - zawsze mamy dwóch, trzech kandydatów, a dzisiaj było jednomyślnie. Na szefa klubu była tylko jedna kandydatura _ - mówił dziennikarzom po posiedzeniu klubu Bury.

bEUakUif

Jego zastępcami zostali Jan Łopata, Zbigniew Włodkowski i Mieczysław Łuczak, a sekretarzem klubu Stronnictwa - Zbigniew Sosnowski. Do prezydium klubu weszła też senator Andżelika Możdżanowska.

Wybór Burego rekomendował szef PSL Waldemar Pawlak.

- _ Jan Bury jest człowiekiem dynamicznym, ma doświadczenie parlamentarne, ma doświadczenie rządowe, a więc jest duża szansa na to, że ten klub będzie sprawnie funkcjonował. Mało tego, klub będzie miał też swoje zdanie w ramach uzgodnień koalicyjnych _ - powiedział poseł Stronnictwa Eugeniusz Kłopotek.

ZOBACZ TAKŻE:

bEUakUil

Bury, jeszcze przed wyborem, pytany przez PAP, kto go zastąpi w resorcie skarbu (jest jego wiceszefem) powiedział, że dyskusje na ten temat są jeszcze przed koalicją.

- _ Na razie jesteśmy na etapie rozmów, dyskusji. Po 8 listopada przyjdzie czas na rozmowy, kto może zająć to stanowisko, jeśli będzie koalicja, która będzie potwierdzeniem ostatnich czterech lat _ - oświadczył poseł.

bEUakUim

Bury jest z wykształcenia prawnikiem - skończył studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Rzeszowie. Posłem jest już szósty raz - w ławach sejmowych z przerwą na jedną kadencję zasiada od 1991 roku.

Od czasu szkoły średniej związany z ruchem ludowym, członek Związku Młodzieży Wiejskiej _ Wici _. Od 1996 r. jest prezesem PSL na Podkarpaciu.

W latach 1998 - 2001, gdy nie zasiadał w Sejmie, był radnym Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

W latach 2002-2003 był sekretarzem Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL, a od 2005 r. wiceprezesem NKW PSL. Od wyborów 2007 roku był sekretarzem stanu w ministerstwie Skarbu Państwa.

bEUakUin

W kampanii wyborczej Janusz Palikot zarzucał Buremu, że w marcu 2011 roku brał udział w _ wielkiej popijawie _ w Kazimierzu z członkami zarządu spółki skarbu państwa - Elektrowni Kozienice. Na dowód prezentował zdjęcia z tego spotkania z udziałem polityka PSL.

_ Chlanie w hotelu za publiczne pieniądze _ zarzucił mu też Marek Suski z PiS. Bury odpowiedział kierując przeciwko niemu wniosek do sejmowej komisji etyki.

Ciemne chmury nad politykiem PSL zbierały się jednak już wcześniej. W związku z zarzutami CBA o łamanie ustawy antykorupcyjnej, został w tym roku ukarany naganą przez premiera Donalda Tuska.

Bury wyjaśniał, że kupił za kilkaset złotych udziały w spółce, a kiedy zdał sobie sprawę, że wszedł w kolizję z prawem, natychmiast je sprzedał.

bEUakUio

Natomiast Waldemar Pawlak, Jolanta Fedak i Marek Sawicki to kandydaci Polskiego Stronnictwa Ludowego do nowego rządu. Taką informację przekazał lider ludowców Waldemar Pawlak. Szef PSL wskazał też na priorytety PSL na najbliższą kadencję.

Więcej o nowym szefie klubu PSL czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t80024.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wiceminister;bury;pozwie;posla;pis;za;wypowiedz;w;sejmie,77,0,894285.html) Wiceminister nie "chlał w hotelu". Pozwie posła Jan Bury (PSL) złoży pozew przeciwko posłowi PiS, który na mównicy sejmowej zarzucił mu picie wódki za publiczne pieniądze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t130840.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bury;wyslal;list;do;tuska;bedzie;spotkanie,106,0,843882.html) Bury wysłał list do Tuska. Będzie spotkanie? Wiceministrowi skarbu CBA zarzuca złamanie ustawy antykorupcyjnej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t80024.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bury;donosi;do;abw;chodzi;o;naciski,77,0,852301.html) Bury donosi do ABW. Chodzi o naciski Wiceminister skarbu złożył zawiadomienie do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
bEUakUiG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)