Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jan Rokita: Giertych i Jasiński to dwa newralgiczne punkty rządu

0
Podziel się:
Jan Rokita: Giertych i Jasiński to dwa newralgiczne punkty rządu

Platforma Obywatelska zgłosi wniosek o wotum nieufności wobec Romana Giertycha i Wojciecha Jasińskiego. Powodem wniosku dotyczącego ministra Edukacji jest jego dotychczasowa działalność. Natomiast ministrowi skarbu Platforma zarzuca m.in. hamowanie prywatyzacji.

Czy w momencie, kiedy rząd nie ma wotum zaufania, minister Giertych powinien podejmować tak ważne decyzję, jak maturalna amnestia?

Jan Maria Rokita, Platforma Obywatelska: Z czysto konstytucyjnego punktu widzenia nie ma oczywiście żadnych ograniczeń czasowych dla podejmowania decyzji przez rząd, od momentu powołania go przez prezydenta. Jedną kwestią konstytucja, a drugą kultura polityczna. Wymaga ona oczywiście tego, ażeby do momentu uzyskania wotum zaufania, w systemie parlamentarno – gabinetowym, nie podejmować decyzji, o tak zasadniczym znaczeniu. To nie ulega wątpliwości, ale minister Giertych na względy kultury politycznej, wydaje się być, w tym przypadku, dość odporny.

Jak Państwa zdaniem należałoby wybrnąć z sytuacji, kiedy maturzyści, którzy nie zdali, otrzymali obietnicę, że świadectwa maturalne dostaną? Czy wnioskiem o odwołanie sugerujecie, że Roman Giertych powinien wycofać się z tego i ta obietnica nie powinna zostać zrealizowana?

J.R.: *Konsultowaliśmy to pośpiesznie – bo nie było czasu na konsultację *Rokita: W tym rządzie są dwa newralgiczne punkty, które wymagają przestrogireprezentatywną – z nauczycielami prowadzącymi matury, egzaminatorami, niektórymi rektorami szkół wyższych… Wszyscy wydają się być zgodni, co do jednej rzeczy. Dzisiaj, rozwiązaniem gwarantującym minimum przyzwoitości, z jednej strony, a z drugiej strony gwarantującym minimum gestu wobec tych młodych ludzi, byłyby jak najszybsze egzaminy dodatkowe. To jest szansa na to, żeby ratować przyzwoitość państwa i przyzwoitość zasad i jednocześnie uczynić pewien gest wobec tych ludzi. Tak mówią wszyscy, którzy na to się znają. W związku z tym Platforma przyłącza się do tej opinii. Tak trzeba zrobić.

Jaka jest celowość składania takich wniosków w odniesieniu do dwóch członków rządu? W dniu, kiedy państwo je złożą obaj ci ministrowie uzyskają wotum zaufania. Te wnioski pozostaną symbolicznymi.

J.R.: *W polskiej polityce wszystko jest możliwe. W związku z tym rozmaite *Rokita: Ci ludzie wystają ponad czerwoną kreskęwnioski przechodzą, w sposób całkowicie zaskakujący, czego różne rządy doświadczały. Konstytucja daje opozycji pewien instrument presji, czy pewien instrument krytyki, jakim jest wotum nieufności wobec poszczególnego ministra. W normalnym państwie nie jest tak, żeby opozycja mogła odwołać ministra, bo nie ma większości głosów. Innymi słowy, może zdarzyć się przypadek, że w wyniku takiego wniosku minister zostaje odwołany, ale tak naprawdę polityczny sens takiego wniosku brzmi, w sposób następujący: oto, wobec karygodności zdarzeń, które się dzieją, opozycja powiada, że czerwona kreska normalnej krytyki została przekroczona. Alarmujemy! Taki jest sens tego typu wniosków, ze strony opozycji.

wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)