Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
janosikowe
04.12.2013 07:33

Janosikowe trochę mniej kontrowersyjne?

Zyska Mazowsze, nie stracą inne województwa. W jaki sposób?

Podziel się
Dodaj komentarz
(jimbowen0306/CC/Flickr)

Zyska Mazowsze, nie stracą inne województwa. Do ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zostanie w Senacie zgłoszona poprawka, dzięki której nie stracą inne województwa.

Wczoraj wieczorem miało miejsce spotkanie senatorów PO z premierem Donaldem Tuskiem. Uzgodniono, że do ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zostanie w Senacie zgłoszona poprawka zgodnie z którą województwa, które stracą na janosikowym, będą mogły uzyskać w 2014 roku nieoprocentowaną pożyczkę z budżetu państwa - powiedział Janusz Sepioł, przewodniczący senackiej komisji samorządu terytorialnego.

Janusz Sepioł uważa, że byłoby prościej, gdyby budżet państwa udzielił pożyczki bezpośrednio Mazowszu, ale województwo to nie ma zdolności kredytowej.

Dziś Senat zajmie się nowelizacją ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Reguluje ona między innymi problem wywiązania się województwa mazowieckiego z wpłat na rzecz biedniejszych regionów, czyli tak zwanego janosikowego. Ustawa zakłada, że mazowieckie, które nie ma pieniędzy na tę daninę, zamiast 640 milionów złotych wpłaci do budżetu 400 milionów złotych, a pozostałe 240 milionów spłaci w trzech ratach od 2015 do 2017 roku.

Tego rozwiązania nie było w przedłożeniu rządowym. Zgłosili je posłowie podczas prac sejmowych. Spowodowało ono protesty województw, które do tej pory korzystają z janosikowego, a po zmianach zanotowałyby ubytki w swoich budżetach, wynoszące od kilku do nawet kilkudziesięciu milionów złotych.

Czytaj więcej w Money.pl
Mazowsze łamie prawo. Tak dalej być nie może Czarne chmury nad głową Adama Struzika. Wojewoda mazowiecki domaga się, by marszałek do 12 listopada przedstawił plan naprawy finansów Mazowsza.
Mazowsze nie ma pieniędzy. Piszą ustawę Samorządowcy nie czekają na zapowiedzianą przez premiera likwidację tzw. opłaty janosikowej w obecnej formie i sami prezentują ustawę o... zmianie ustawy.
Fatalne wiadomości w sprawie janosikowego Jeżeli samorząd nie zapłaci w terminie, minister finansów określa wysokość zobowiązania wraz z odsetkami.
Mazowsze nie zapłaci janosikowego Województwo nie ma zamiaru pożyczać pieniędzy z budżetu państwa, bo nie będzie ich miało potem z czego spłacić.
Tagi: janosikowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz