Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
janosikowe
19.12.2013 17:45

Janosikowe w 2014 roku. Prezydent podpisał nowelę ustawy

Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli Mazowsze będzie musiało oddać więcej niż 400 mln zł, może ubiegać się o pożyczkę z budżetu państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. W efekcie w 2014 r. Mazowsze może otrzymać z budżetu państwa pożyczkę na spłatę części janosikowego.

Janosikowe to systemem subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części swoich dochodów na rzecz biedniejszych. Spośród województw jedynym płatnikiem netto janosikowego jest Mazowsze.

Celem nowelizacji, którą przygotował rząd, jest uregulowanie kwestii dotyczącej podziału środków rezerwy subwencji ogólnej. W uzasadnieniu do przepisów wskazano, że przyjęte rozwiązania będą podstawą do przekazania jednostkom samorządu terytorialnego dodatkowych środków z budżetu państwa. Ustawa określa, dla jakich samorządów będzie przeznaczona rezerwa subwencji ogólnej. Zgodnie z nowymi przepisami będą mogły z niej skorzystać jednostki, w których dochody są niższe od średnich dochodów gmin, powiatów i województw.

Na dodatkowe pieniądze będą mogły liczyć też samorządy realizujące zadania własne z zakresu pomocy społecznej (np. na poprawę funkcjonowania domów pomocy społecznej) oraz jednostek, które zostały dotknięte stratami w infrastrukturze w wyniku zdarzeń losowych.

Uprawnione do uzyskania środków z rezerwy subwencji ogólnej będą też gminy, które w roku budżetowym dokonały wpłat do budżetu państwa.

Rezerwę subwencji ogólnej będzie dzielił minister finansów w porozumieniu z reprezentacją jednostek samorządu terytorialnego. Podstawą do wyliczenia rezerwy będą dane o wielkości subwencji ustalonej na rok budżetowy. Zgodnie z nowelą do podziału przyjmowane będą dochody i wydatki za rok bazowy wskazane w sprawozdaniach samorządów, z uwzględnieniem korekt złożonych do 30 czerwca roku budżetowego do właściwych regionalnych izb obrachunkowych.

W ubiegły piątek podczas głosowania posłowie opowiedzieli się za senacką poprawką do nowelizacji ustawy. Zgodnie z nią, jeśli w 2014 r. województwo będzie musiało uiścić w ramach janosikowego więcej niż 400 mln zł, to może ubiegać się o pożyczkę z budżetu państwa na kwotę powyżej tej wartości. Chodzi tu o Mazowsze, które w przyszłym roku będzie musiało wyasygnować 640 mln zł janosikowego.

Warunkiem uzyskania pożyczki będzie zaprezentowanie programu ostrożnościowego, w którym województwo przedstawi plan racjonalizacji swoich wydatków.

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski traci w oczach Polaków Mimo niewielkiej poprawy, w grudniu dominowały też krytyczne opinie o działalności obu izb parlamentu.
"Sąd Najwyższy myli się w sprawie OFE" Zdaniem byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, skoro środki w OFE są prywatne, a nie publiczne, to ich odebranie trzeba nazwać wywłaszczeniem.
Prezydent zastanawia się nad reformą OFE Bronisław Komorowski na podpisanie noweli ma czas do 2 stycznia, do tego czasu zorganizuje jeszcze szereg konsultacji.
Tagi: janosikowe, bronisław komorowski, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz