Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Janukowycz przegra wybory? Spadek poparcia

0
Podziel się:

Gdyby wybory odbywały się w tę niedzielę, Wiktor Janukowycz nie miałby szans na kolejną kadencję. Zobacz, kto by wygrał.

Janukowycz przegra wybory? Spadek poparcia
(kmu.gov.ua)
bECuvwOd

Spadek poparcia dla rządzących na Ukrainie. Gdyby wybory odbywały się w tę niedzielę, Wiktor Janukowycz nie miałby szans na kolejną kadencję, a rządząca obecnie Partia Regionów, której prezydent jest honorowym przewodniczącym, miałaby mniejszość w parlamencie.

W pierwszej turze na Wiktora Janukowycza zagłosowałby co piąty Ukrainiec. Na drugim miejscu znalazłby się Witalij Kliczko ze zbliżonym poparciem, niemal 19%. W drugiej turze, na obecnego prezydenta głosowałoby 25 procent uprawnionych, a na Witalija Kliczka aż 43 procent badanych przez agencję Rating.

Ponieważ na Ukrainie uchwalono niedawno ustawę, która może wykluczyć byłego boksera z walki o fotel prezydencki, ze względu na to, że za długo przebywał za granicą, to socjologowie pytali też, jakie szanse mieliby inni kandydaci w drugiej turze.

bECuvwOf

Wiktor Janukowycz przegrywa ze wszystkimi, w tym nawet z nacjonalistą Ołehem Tiahnybokiem, który dotąd nie miał szans na zwycięstwo. Lider Swobody jest jednak najwygodniejszym konkurentem dla rządzącego prezydenta - różnica między nimi w drugiej turze wynosi niecałe 2 procent.

Agencja Rating spytała także o preferencje w wyborach parlamentarnych. Tutaj 20 procent głosów zdobywa rządząca Partia Regionów, Ojczyzna Julii Tymoszenko i UDAR Witalija Kliczki po 17 procent, Swoboda i komuniści po około 5,5 procent. Oznacza to, że obecna opozycja miałaby szanse na utworzenie rządzącej większości.

Kiepski wynik partii rządzącej ma związek z przypadkiem pobicia opozycyjnej dziennikarki, która pisała teksty nieprzychylne władzy. Nieznani sprawcy zaatakowali dziś w nocy Tetianę Czornowił, znaną dziennikarkę i uczestniczkę protestów antyrządowych. Gazeta internetowa Ukrainska Prawda, dla której pracuje dziennikarka, ogłosiła, że za zleceniodawców pobicia uważa wysokich urzędników opisywanych ostatnio w jej materiałach.

Brutalne pobicie dziennikarki. Trwa wielki protest

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/brutalne-pobicie-dziennikarki-trwa-wielki-protest-g650430.html)
bECuvwOl

Czytaj więcej w Money.pl

bECuvwOG
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)