Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Japonia ograniczy import irańskiej ropy

0
Podziel się:

Japonia chce przekonać Waszyngton, aby japońskie banki - mimo amerykańskich sankcji - mogły prowadzić transakcje z bankiem centralnym Iranu.

Japonia ograniczy import irańskiej ropy
(PAP/EPA)

Japonia ograniczy import irańskiej ropy - oświadczył dziś po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem skarbu japoński minister finansów. Tokio dołączy się tym samym do koalicji państw wspierających amerykańskie sankcje wobec Teheranu.

Na zdjęciu sekretarz skarbu USA Timothy Geithner i minister finansów Japonii Jun Azumi podczas konferencji prasowej dotyczącej ograniczenia importu irańskiej ropy

Popularny dziennik Yomiuri Shimbun napisał jednak, że w zamian za ograniczenia w imporcie irańskiej ropy Japonia będzie starała się przekonać Waszyngton, aby japońskie banki - pomimo amerykańskich sankcji - mogły prowadzić transakcje z bankiem centralnym Iranu. Dziennik nie podaje, o ile procent Tokio ograniczy dostawy ropy z Iranu.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z Timothy'm Geithnerem minister finansów Japonii Jun Azumi poinformował, że jego kraj w ostatnich pięciu latach i tak ograniczał import irańskiej ropy. W ubiegłym roku 10 proc. ropy sprowadzonej do Japonii pochodziło właśnie z Iranu. Japońskie władze zadeklarowały pełne zrozumienie wobec działań podejmowanych przez USA w kontekście irańskiego programu nuklearnego.

Amerykański sekretarz skarbu poinformował, że Waszyngton prowadzi obecnie konsultacje z wieloma krajami dotyczące sposobów izolowania Iranu na rynkach finansowych.

Czytaj w Money.pl
Ceny ropy w USA rosną z powodu Iranu i Nigerii Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX drożeje o 62 centy do 101,49 USD.
Oni mogą powstrzymać podwyżki cen ropy Państwa UE porozumiały się w sprawie przyspieszenia o tydzień spotkania szefów dyplomacji, którzy mają zdecydować o nałożeniu embarga na dostawy z Iranu.
Cieśnina Ormuz może nie być potrzebna Magistrala jest już prawie gotowa, a w maju lub czerwcu będzie można rozpocząć przesył surowca.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)