Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Japonia wyciąga rękę w stronę Chin

0
Podziel się

Specjalny wysłannik premiera Japonii spotkał się dziś w Pekinie z Xi Jinpingiem, który za kilka tygodni obejmie urząd przewodniczącego Chin.

Japonia wyciąga rękę w stronę Chin
(ec.europa.eu)
bDSLpwlN

Zwiastun ocieplenia na linii Pekin-Tokio. Specjalny wysłannik premiera Japonii spotkał się dziś w Pekinie z Xi Jinpingiem (na zdj.), który za kilka tygodni obejmie urząd przewodniczącego Chin. W ostatnich miesiącach zaostrzył się spór obu państw o wyspy, wokół których znajdują się bogate złoża surowców naturalnych.

Xi Jinping przyjął dziś w Wielkiej Hali Ludowej Natsuo Yamaguchi, specjalnego wysłannika premiera Japonii Shinzo Abe. Emisariusz japońskiego rządu wręczył przyszłemu przywódcy list.

Nie ma przełomu w napiętych stosunkach Pekinu i Tokio, ale sama wizyta świadczy o tym, że obydwie stolice zdają sobie sprawę z powagi problemu. Konflikt o wyspy nazywane w Chinach Diaoyu, a w Japonii Senkaku ponownie stał się źródłem napięć jesienią ubiegłego roku.

bDSLpwlP

Japońskie władze wykupiły wówczas wyspy z rąk prywatnych. Prawa do nich roszczą sobie jednak także Chiny. W centrum konfliktu nie są jednak wystające zaledwie kilka metrów nad powierzchnię morza skały, lecz znajdujące się wokół nich złoża ropy i gazu. Wyspy kontroluje japońska straż przybrzeżna. Na położone wokół nich akweny coraz częściej wpływają jednak także chińskie jednostki.

Czytaj więcej w Money.pl
Chińczycy chcą japońskich wysp. Wysłali okręty Chiny kwestionują prawa Japonii do niezamieszkałych wysepek Senkaku (Diaoyu).
Japonia i Chiny na skraju wojny o wyspy? Jednostki chińskiej marynarki wojennej na wodach wokół spornych wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim.
Chiński samolot nad Japonią. Myśliwce gotowe Chiński samolot patrolowy znalazł się dzisiaj w przestrzeni powietrznej nad spornymi wyspami Senkaku (chiń. Diaoyu), które są administrowane przez Japonię.
bDSLpwmq
KOMENTARZE
(0)