Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Japońskie koncerny zawieszają produkcję w Chinach

0
Podziel się:

Firma Canon oświadczyła, że w związku z antyjapońskimi protestami zawiesza produkcję w trzech spośród czterech swoich fabryk w Chinach.

Japońskie koncerny zawieszają produkcję w Chinach
(Xinhua / eyevine/EAST NEWS)

Japońskie koncerny Panasonic, Canon, Honda i Nissan czasowo zawiesiły produkcję w swych fabrykach w Chinach w następstwie antyjapońskich protestów i towarzyszących im aktów przemocy, które miały miejsce w tym kraju w weekend.

Protesty wywołała decyzja rządu Japonii o wykupieniu od prywatnego japońskiego właściciela położonych na Morzu Wschodniochińskim wysp, które według Pekinu podlegają suwerenności Chin. Bezludne wyspy w Japonii znane są jako Senkaku, a w Chinach jako Diaoyu.

Jak poinformował Panasonic Corp, trzy fabryki komponentów, w których produkcja została wstrzymana, będą ponownie otwarte po oszacowaniu strat. Nie sprecyzowano, kiedy to nastąpi.

Firma Canon Inc. oświadczyła, że w związku z antyjapońskimi protestami zawiesza w poniedziałek i wtorek produkcję w trzech spośród czterech swoich fabryk w Chinach. Według japońskich mediów chodzi o fabrykę drukarek laserowych w prowincji Guangdong (Kuangtung), fabrykę kamer cyfrowych w tej samej prowincji oraz fabrykę kserokopiarek w prowincji Jiangsu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/249/m246009.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/stosunki;chiny-japonia;wladze;obiecuja;chronic;obywateli;japonii;i;ich;wlasnosc,0,0,1160704.html) *Przez bezludne wyspy niszczą japońskie auta * Władze Chin zapewniły, że będą chronić obywateli Japonii oraz ich własność. Wezwały też uczestników antyjapońskich demonstracji, które przybrały na sile w miniony weekend, by wyrażali swój protest w sposób zgodny z prawem. Rzeczniczka Hondy Natsuono Asanuma poinformowała, że koncern ten zawiesza na najbliższy wtorek i środę produkcję w dwóch swych fabrykach w Kantonie i dwóch w Wuhanie. Placówki te mogą wytwarzać łącznie do 820 tys. samochodów rocznie.

- _ Postanowiliśmy zawiesić produkcję na dwa dni. Nasi dilerzy nie są obecnie w stanie przyjmować zamówień na samochody _ - powiedziała Asanuma, wiążąc to z atakami na niektóre salony sprzedaży Hondy.

Także koncern samochodowy Nissan Motor Co. Ltd. podjął decyzję o wstrzymaniu produkcji w poniedziałek i wtorek w dwóch fabrykach w Kantonie i w dwóch fabrykach w Zhengzhou (Czengczou) - podał Reuters, powołując się na dobrze poinformowane źródła. W obu tych miastach doszło w ostatnim czasie do gwałtownych protestów.

W miniony weekend podczas protestów przeprowadzonych w wielu miastach Chin tłumy demonstrantów obrzuciły kamieniami budynki ambasady Japonii w Pekinie, splądrowały japońskie fabryki, sklepy i restauracje oraz zniszczyły samochody japońskich marek.

Według analityków spór o wyspy zaczyna uderzać w japońskie firmy działające w Chinach. - _ Jasno widać, że japońskie firmy bezpośrednio padają ofiarą protestów _ - ocenił w rozmowie z BBC Shaun Rein z China Market Research Group.

Według niego japońscy producenci mogą przez to szukać możliwości prowadzenia działalności poza Chinami. _ Mogą rozważać przeniesienie produkcji do Tajlandii lub innych państw, które chętniej przywitają japońskie inwestycje _ - dodał Rein.

W jego ocenie takie decyzje mogą mieć negatywny wpływ na wzrost gospodarczy Chin oraz całościowo na stosunki handlowe między Chinami i Japonią, które są największymi gospodarkami w Azji.

Czytaj więcej w Money.pl
Dwa wielkie koncerny zawieszają produkcję Panasonic i Cannon nie będą produkować w Chinach.
Chcieli zaatakować japońską ambasadę Zaostrzający się spór pomiędzy Japonią i Chinami o archipelag bezludnych wysp na Morzu Wschodniochińskim przybrał na sile w ciągu ostatnich kilku dni.
Trzy państwa walczą o wyspy. Coraz ostrzej Sporne tereny są administrowane przez Japonię, ale prawa do nich roszczą sobie Chiny oraz Tajwan, nazywając je Diaoyu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)