Notowania

Jarosław Kaczyński
27.05.2013 12:04

Jarosław Gowin nie odejdzie z PO. Wyrzucą go

Eksperci: Bez mocnego akcentu nie mielibyśmy się czym zajmować. Mówilibyśmy o ustawie śmieciowej, OFE, zmianie budżetu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Jerzy Wenderlich z SLD uważa, że list Jarosława Gowina jest dla niego krokiem ku Prawu i Sprawiedliwości. Wicemarszałek Sejmu mówi, że po tym co napisał krakowski polityk Platformy Obywatelskiej, nie znajdzie on poparcia wśród członków swojej partii. Podobnego zdania są eksperci, ale widzą w tym jednak większy plan.

- _ Jarosława Gowina można posądzać o wszystko, ale nie o to, że jest naiwny, więc jeśli pisze list, który bynajmniej w tonacji nie jest listem apostolskim, to nie dlatego by ubiegać się o funkcję przewodniczącego PO, bo przecież poparcia nie znajdzie, mówiąc, że struktury i działacze są butni. Przypuszczam, że taktyka jest zupełnie inna. Im bardziej będzie krytykować Platformę, tym chętniej PiS otworzy dla niego swoje wrota _ - twierdzi poseł SLD.

Jednak członkostwo Gowina w PO jest niezagrożone, przynajmniej na razie - uważa politolog Norbert Maliszewski. W jego opinii, wbrew przypuszczeniom posła Wanderlicha, listem do partyjnych kolegów były minister sprawiedliwości rozpoczął ostrą kampanię wyborczą o przywództwo w Platformie Obywatelskiej.

Co więcej, Norbert Maliszewski uważa, że Donald Tusk nie może teraz wyrzucić Jarosława Gowina z Platformy. - _ Premier zachowałby się trochę, jak Jarosław Kaczyński. Po drugie, kampania musi być emocjonująca. Show must go on! _- komentuje Maliszewski.

Norbert Maliszewski dodaje, że ostra walka Jarosława Gowina jest trochę na rękę premierowi. - _ Bez takiego mocnego akcentu nie mielibyśmy się czym zajmować. Mówilibyśmy o ustawie śmieciowej, braku rozwiązań dla OFE, czy zmianie budżetu _- przyznaje politolog.

Jednocześnie politolog zaznacza, że Jarosław Gowin nie ma innego wyjścia - musi prowadzić agresywną kampanię.

- _ Jarosław Gowin musi spolaryzować Platformę i powiedzieć: jeżeli jesteś niezadowolony, to zagłosuj na mnie. Inaczej, gdyby był pokorny i grzeczny, nikt by się nie zainteresował tymi wyborami i nie zebrałby nawet 3 proc. głosów. Gowin chce mieć ciasto i zjeść ciastko. Premier Donald Tusk nie postawił przed nim wyboru. Wygrany bierze wszystko, a przegrany zostanie zmarginalizowany _ - wyjaśnia politolog.

Norbert Maliszewski zwraca uwagę, że jeżeli Jarosław Gowin zdobędzie sporo głosów, to jego pozycja negocjacyjna w Platformie będzie dobra. Jeżeli natomiast będzie mieć niskie poparcie, to założy partię kanapową z _ sierotami po PiS-ie _.

Inny politolog, Olgierd Annusewicz uważa podobnie. _ List Gowina do członków PO to sabotaż _ - mówi. Jego zdaniem to było działanie obliczone na budowanie własnej kariery politycznej.

Annusewicz uważa jednak ponadto, że Jarosław Gowin może chcieć doprowadzić do tego, żeby został z partii wyrzucony. Tak było poprzednio chociażby z wykluczonymi z PiS Zbigniewem Ziobrą czy Joanną Kluzik-Rostkowską. - _ Lepiej być wyrzuconym, niż samemu odejść. Dlatego, że wtedy taki polityk odchodzi, jako wyrzucony męczennik. Dziennikarze mu sprzyjają, bo jest biednym i wyrzuconym _ - tłumaczy.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/112/259184.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/pawel;kukiz;na;premiera;tusk;sie;wypalil;kaczynski;nie;jest;dosc;dobry,109,0,1313901.html) *Paweł Kukiz na premiera? Tusk się wypalił, Kaczyński nie jest dość dobry * O pacie na polskiej scenie politycznej pisze Katarzyna Kalus.

Politolog uważa, że w przypadku wyrzucenia Gowina z partii, nikt nie będzie mu współczuł. - _ Dla każdego rozsądnego i w miarę orientującego się w polityce Polaka, że facet, który pisze list otwarty do całej Polski mówiąc, że w prawdzie jest w PO i wprawdzie lubi Donalda Tuska, ale jest złym premierem, nie radzi sobie, źle rządzi, to gdzie jest jego miejsce? Na pewno nie w Platformie Obywatelskiej _ - przyznaje politolog.

Szef łódzkich struktur PO Andrzej Biernat uważa, że Jarosławowi Gowinowi należy się wniosek do partyjnego sądu o wyrzucenie lub ukaranie go. Polityk mówi IAR, że list który wystosował były minister sprawiedliwości do członków PO, jest szkodliwy dla partii.

Andrzej Biernat nie wie do końca jakie są motywacje posła Gowina. Jego zdaniem, były minister jest albo _ szaleńcem który uwierzył, że jest wielkim politykiem _ albo zachowuje się jak _ obrażone dziecko, które zabiera zabawki z piaskownicy i idzie poskarżyć się mamie lub tacie _. Poseł Biernat nie wyklucza, że Jarosław Gowin już podjął decyzję o założeniu własnej formacji. Dlatego napisał list - na wzór Zbigniewa Ziobry, gdy ten opuszczał PiS.

Jarosław Gowin w liście skierowanym do członków Platformy, krytykuje rząd Donalda Tuska oraz wzywa do _ powrotu do korzeni _ i partii _ wielkich nadziei i poważnych reform _. Zarzuca też realizowanie _ polityki ciepłej wody w kranach _, czyli _ administrowanie bez odważnych reform, strategicznych planów i niezbędnych, choć niepopularnych decyzji _. Podkreśla też, że _ nie można wszystkiego zrzucać na światowy kryzys gospodarczy czy działania opozycji _.

Czytaj więcej w Money.pl
Kaczyński: Tusk i PO znów oszukali Polaków Prezes PiS przypomniał, że premier Tusk deklarował niedawno, iż jest gotów pracować nad każdym projektem, który przyczyni się do powstawania nowych miejsc pracy.
Schetyna: moja decyzja zależy od kalendarza PO _ - Jeśli dojdzie do przyspieszenia kalendarza wyborczego w PO, to szybciej zdecyduję o starcie w wyborach na szefa partii _- powiedział Grzegorz Schetyna.
Kto zastąpi Tuska? "Powinni szybko się ujawnić" Grzegorz Schetyna i Jarosław Gowin nie wykluczają startu w wyborach. - _ Czekamy na ich deklarację _ - mówi rzecznik rządu Paweł Graś.
Tagi: Jarosław Kaczyński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz