Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jean-Claude Juncker: Wszystkie kraje UE muszą przyjąć euro

0
Podziel się:

Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker podkreślił, że jest przeciwnikiem wychodzenia jakiegokolwiek kraju ze strefy euro.

Jean-Claude Juncker: Wszystkie kraje UE muszą przyjąć euro
(ec.europa.eu)
bESOFiYB

UE będzie kompletna wtedy, gdy wszystkie kraje członkowskie, które nie mają traktatowego wykluczenia, przyjmą euro - oświadczył dzisiaj w PE szef eurogrupy Jean-Claude Juncker. Zapowiedział, że w jutro albo pojutrze do Aten wróci misja trójki: EBC, UE i MFW.

_ - Traktat jest traktatem. Kraje, które nie mają derogacji w wejściu do strefy euro, zobowiązały się podpisując i ratyfikując traktat akcesyjny, że wejdą do strefy euro jak spełnią kryteria _ - oznajmił premier Luksemburga na forum europarlamentu.

Juncker był pytany przez czeskiego eurodeputowanego z ODS, czy Czechy i inne kraje, które nie są teraz w strefie euro, ale zobowiązały się wchodząc do UE, że pewnego dnia przyjmą wspólną walutę, _ będą mogły jeszcze raz przemyśleć swą decyzję _, zważywszy, że sytuacja w samej strefie się zmieniła.

bESOFiYD

_ - UE będzie kompletna dopiero wtedy, kiedy do euro wejdą wszystkie kraje _ - odparł Juncker, wyrażając nadzieję, że obecna sytuacja wokół strefy euro nie będzie determinować przyszłych decyzji krajów.

Odpowiadając na pytania o kryzys w Grecji, Juncker powiedział, że _ wierzy, że w jutro lub pojutrze _ do Aten powrócą szefowie misji ekspertów tzw. trójki (Europejski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i UE), którzy na początku miesiąca przerwali swój pobyt z powodu braku wystarczającego postępu rządu Grecji w reformach.

Juncker wyraził przekonanie, że jak tylko trójka sporządzi pozytywny raport z realizacji przez Grecję wymaganych reform, _ wtedy szósta transza pomocy (8 mld euro) zostanie przelana _. Wykluczył jednak, że decyzja zapadnie do 3 października, kiedy w Luksemburgu odbywa się posiedzenie ministrów finansów strefy euro, którzy mogliby ją zaaprobować.

Szef eurogrupy podkreślił, że jest przeciwnikiem wychodzenia jakiegokolwiek kraju ze strefy euro. _ - To nie rozwiąże żadnego problemu, a zwiększy problem dla wszystkich _ - przekonywał. I przypomniał, odnosząc się do polityków z USA, którzy nalegają, by liderzy UE podjęli więcej działań, aby rozwiązać problem Grecji, grożący - zdaniem USA - globalnemu systemowi bankowemu, że problem nie rozpoczął się w Grecji.

bESOFiYJ

_ - Grecja, Irlandia czy Portugalia nie ma dziś problemów dlatego, że jest w strefie euro. To nie bezrobotni w Grecji spowodowali upadek banku Lehman Brothers _ - powiedział Juncker.

Czytaj o kryzysie strefy euro w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t75322.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lagarde;ma;nowy;pomysl;na;uspokojenie;rynkow,110,0,919662.html) Ma pomysł na uspokojenie rynków. Dobry? Szefowa MFW zasugerowała "połączenie" interwencji EBC i Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t100774.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/nadciaga;druga;fala;kryzysu;alarmujacy;raport;mfw,7,0,917511.html) Nadciąga druga fala kryzysu. Alarmujący raport MFW W przyszłym roku wzrost gospodarczy w strefie euro ma wynieść tylko 1,1 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t40513.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gorsze;prognozy;dla;stanow;i;strefy;euro,108,0,917356.html) MFW obniża prognozy. "Lęk przed nieznanym" _ - Pilnie potrzeba zdecydowanej polityki na rzecz poprawy perspektyw i zredukowania ryzyk - _ mówi główny ekonomista MFW.
bESOFiZe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)