Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jedlicze instalują za 22,5 mln USD blok do przeróki olejów

0
Podziel się:

22,5 mln kosztował Rafinerię Nafty Jedlicze SA blok przeróbki olejów przepracowanych, który może rocznie przetworzyć 80 tys. ton zużytych olejów

. Budowany od 1996 r. blok ruszy w czerwcu.

'Regeneracja olejów przepracowanych traktowana jest przez nas jako priorytetowy obszar działań firmy' - powiedziała Anna Zaleszczuk, rzecznik prasowy rafinerii.

W 1999 r. Jedlicze podpisały z niemiecką firmą Lurgi Oel Chemie GmbH umowę na realizację 'pod klucz' instalacji hydrorafinacji. Instalacja ta umożliwia uzyskanie lepszych właściwości produktów otrzymywanych z działającej od 1996 r. instalacji do destylacji olejów przepracowanych.

'Instalacja hydrorafinacji zamyka inwestycję +blok przeróbki olejów przepracowanych+. Spełnia ona wymagania norm europejskich i pozwala na przerabianie 80 tys. ton zużytych olejów rocznie. Koszt całości inwestycji to 22,5 mln USD. Rozruch planowany jest na czerwiec tego roku' - powiedziała rzecznik.

Jeden litr oleju czyni niezdatne do picia ok. 5 mln litrów wody. Rozlany na ziemię zanieczyszcza na 20 lat 100 m kw. powierzchni. Z przeróbki przepracowanych olejów uzyskuje się wiele komponentów do produkcji paliw oraz tzw. oleje bazowe o identycznych parametrach jak produkowane z ropy.

Jedlicze przeróbką zużytych olejów zajmują się od 1963 r. Dzisiaj na terenie kraju działa 14 spółek, zależnych kapitałowo od rafinerii, zajmujących się zbiórką zużytych olejów.

Rafineria Nafty Jedlicze SA należy do grupy kapitałowej PKN Orlen. Zatrudnia ponad 670 osób.

energetyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)