Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jedna trzecia Polaków chce lepiej kontrolować swoje wydatki

0
Podziel się:

Polska zajęła 8 miejsce na 17 badanych krajów pod względem liczby osób, które podjęły postanowienia finansowe na nadchodzący rok.

Jedna trzecia Polaków chce lepiej kontrolować swoje wydatki
(skynesher/iStockphoto)

Wi* ę kszo ść * *Polaków podj ę *ła finansowe postanowienia na nowy rok - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy ING w 17 krajach m.in. w Polsce, Australii, Niemczech, Indiach i Stanach Zjednoczonych.

Z badania Grupy ING wynika, że 60 proc. Polaków ma finansowe postanowienia na 2012 rok.
Wśród osób, które podjęły takie postanowienia największy odsetek stanowią ci, którzy chcieliby lepiej kontrolować swoje wydatki w 2012 r. (33 proc.). Porównywalna jest grupa osób deklarujących większe oszczędzanie (32 proc.).

Natomiast tylko nieco ponad jedna czwarta ankietowanych (26 proc.) chciałaby zmniejszyć zadłużenie. jeszcze mniej jest tych, którzy zamierzają zmienić w 2012 r. bank w celu zmniejszenia kosztów obsługi (9 proc.).

Polska zajęła 8 miejsce na 17 badanych krajów pod względem liczby osób, które podjęły postanowienia finansowe na nadchodzący rok. Najwięcej osób deklaruje podjęcie finansowych postanowień noworocznych w Rumunii (91 proc.), Turcji (89 proc.) oraz Indiach (86 proc.), a najmniej w Wielkiej Brytanii (40 proc.), Holandii (41 proc.) oraz Niemczech (42 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone online w listopadzie 2011 r. na próbie 16501 respondentów z 17 krajów. ankietowani mogli udzielić więcej niż jednej odpowiedzi.

Z ogólnego podsumowania badania wynika, że uczestnicy sondażu najchętniej deklarowali postanowienie częstszego odkładania pieniędzy. Najbardziej zależy na tym mieszkańcom Indii (48 proc.), USA (46 proc.), Wielkiej Brytanii i Włoch (45 proc.). Polska pod tym względem jest na przeciwnym biegunie i zalicza się do grupy państw, gdzie taki cel określił stosunkowo niski odsetek - 32 proc., podobnie jak na Słowacji (29 proc.) i w Czechach (25 proc.).

Na lepszym kontrolowaniu wydatków zależy najbardziej mieszkańcom Holandii (44 proc.), Rumunii (36 proc.), Francji, Turcji (34 proc.) oraz Polski, Słowacji i Belgii (33 proc.). Nie jest to na pewno priorytet dla Kanadyjczyków (23 proc.), obywateli USA (22 proc.) i Australii (20 proc.).

We wszystkich krajach najmniejszą popularność wśród postanowień noworocznych miała odpowiedź dotycząca zmiany banku. Najwięcej osób wskazało ją w Czechach (12 proc.), Polsce i Słowacji (9 proc.), a najmniej w Turcji (zaledwie 2 proc.).

Z kolei z ankiety, przeprowadzonej w 2011 roku przez ekonomistów ING wynika, że zapał do dotrzymywania postanowień noworocznych maleje z każdym kolejnym tygodniem. W ciągu dwóch miesięcy po nowym roku 37 proc. osób już ich nie przestrzega. Zdaniem ekonomistów ING, postanowienia noworoczne, niezależnie od tego czy mają charakter finansowy czy nie, powinny być przede wszystkim skonkretyzowane i możliwe do zrealizowania. Eksperci wskazują, że należy zadać sobie pytanie, w jaki sposób będziemy się z tych postanowień rozliczać.

Dużym ułatwieniem jest też ustawienie sobie przypomnień w ciągu całego roku, np. w telefonie, kalendarzu czy nawet zaangażowanie znajomych żeby przypominali nam o naszych postanowieniach.

O zadłużeniu różnych nacji czytaj w Money.pl
Rosną długi Polaków. Zobacz rekordzistów Tempo wzrostu nie ulega zmianom i wynosi około 1,5-2 mld zł co trzy miesiące.
Grecy nie płacą podatków. Kraj traci miliardy Grecki fiskus traci około 60 miliardów euro z powodu niezebranych podatków.
Portugalia znalazła sposób na rosnące długi? Karane mają być instytucje udzielające pożyczek osobom i podmiotom gospodarczym figurującym w krajowym rejestrze dłużników.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)