Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jednodniowe lokaty będą nieopłacalne

0
Podziel się:

W przyszłym roku zyski z nich nie będą już zwolnione z 19-procentowego podatku Belki.

Jednodniowe lokaty będą nieopłacalne
(Luckynick/Dreamstime.com)

W przyszłym roku zyski z nich nie będą już zwolnione z 19-procentowego _ podatku Belki _. To efekt zmian w Ordynacji podatkowej, wprowadzanych ustawą okołobudżetową.

Zmiana ma wejść w życie trzy miesiące od ogłoszenia ustawy okołobudżetowej, która czeka na podpis prezydenta. Zgodnie z nią zmieni się metoda zaokrąglania podstawy opodatkowania lokat oraz podatku od zysku z takich lokat. Zamiast zaokrąglania do pełnych złotych, będą one zaokrąglane do pełnych groszy w górę.

RANKING LOKAT 2011

Zgodnie z obecnymi przepisami zarówno podstawę opodatkowania, jak i podatek zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że kwoty poniżej 50 groszy pomija się, a kwoty powyżej 50 groszy podwyższa do pełnego złotego. To oznacza, że jeżeli podstawa opodatkowania (np. zysk z lokaty) wynosi 2,49 zł - co zwykle ma miejsce w przypadku lokat z dzienną kapitalizacją odsetek, tzw. jednodniowych - podatku Belki nie trzeba płacić; 19 proc. z tej kwoty daje bowiem 0,47 gr.

Resort finansów, który przygotował zmianę, wyliczył, że obecne przepisy powodują, iż lokata o wartości 18 tys. zł, przy założeniu rocznego oprocentowania na poziomie 5 proc., jest wolna od podatku. MF wskazuje, że banki oferują przy tym możliwość zakładania wielu lokat, co oznacza, że bez względu na wielkość lokowanych środków zyski z nich nie są opodatkowane. Resort prognozuje, że zmiana przepisów w tej kwestii przyniesie budżetowi rocznie ok. 380 mln zł.

O lokatach antybelkowych czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t20710.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nbp;na;likwidacji;lokat;antybelkowych;moga;zyskac;fundusze,218,0,978394.html) Giełda zyska na tej decyzji rządu? Obecnie trwają prace nad rządową propozycją wprowadzającą zasadę zaokrąglania podatku w górę, co ma uniemożliwić unikanie płacenia podatku od zysków z lokat bankowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/wroca;polisy;lokacyjne;sposoby;na;podatek;belki,178,0,965298.html) Zmienia się prawo. Banki i tak je obejdą Banki obawiają się, że po zmianie prawa stracą część środków ulokowanych obecnie w lokatach antybelkowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t124010.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/nie;kazdy;przedwyborczy;pomysl;jest;glupi;ale;to;i;tak;bez;znaczenia,199,0,899271.html) Nie każdy przedwyborczy pomysł jest głupi, ale to i tak bez znaczenia Obniżanie podatków to zużyte hasło - pisze Bartosz Chochołowski.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)