Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jemen potrzebuje 1,6 mld dolarów pomocy

0
Podziel się:

Ponad 21 mln ludzi, czyli 80 proc. ludności tego kraju, potrzebuje jakiejś formy pomocy.

Jemen potrzebuje 1,6 mld dolarów pomocy
(Photo RNW.org/CC/Flickr)

Ogarnięty konfliktem wewnętrznym Jemen potrzebuje obecnie 1,6 mld dolarów pomocy, żeby stawić czoło "nadciągającej katastrofie" humanitarnej - informuje w piątek ONZ. Ponad 21 mln ludzi, czyli 80 proc. ludności tego kraju, potrzebuje jakiejś formy pomocy.

Zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Stephen O'Brien zaapelował w Genewie do darczyńców o zwiększenie pomocy, ostrzegając przed "zbliżającą się katastrofą" humanitarną w Jemenie, gdzie od końca marca siły arabskiej koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej atakują z powietrza szyickich rebeliantów Huti zwalczających siły prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego.

- Stoimy w obliczu katastrofy humanitarnej, służby publiczne nie działają w żadnym regionie kraju, nic nie funkcjonuje, niezbędna jest natychmiastowa pomoc medyczna - oświadczył rzecznik Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) Jens Laerke na konferencji prasowej w Genewie.

Jako "ostry kryzys w zaopatrzeniu ludności w żywność" scharakteryzowała sytuację w tej dziedzinie rzeczniczka Światowego Programu Żywnościowego (WFP) Elisabeth Byrs.

Sześć milionów osób, tj. co piąty Jemeńczyk, cierpi głód. W ramach WFP zdołano w ostatnich tygodniach zaopatrzyć w żywność 1,7 miliona mieszkańców w jedenastu regionach kraju. - Jednak to tylko niewielka część tych, którym jak najszybciej należy dostarczyć żywność - powiedziała Byrs.

W Jemenie przestały przyjmować chorych i rannych 53 ośrodki medyczne, w tym 17 szpitali. W stolicy, Sanie, zniszczona została główna sala operacyjna w szpitalu, do którego przywożono większość rannych.

Katastrofalnie przedstawia się sytuacja zdrowotna jemeńskich dzieci. W ocenie specjalistów od 1,8 do 2,5 miliona dzieci zagrożonych jest biegunką, która jest wstępem do wielu śmiertelnych chorób wśród dzieci; 1,3 miliona jemeńskich dzieci jest zagrożonych ostrymi zakażeniami dróg oddechowych.

Na koniec - według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - 20 milionów Jemeńczyków nie ma dostępu do wody pitnej.

W połowie kwietnia ONZ zwróciła się o pilną pomoc dla Jemenu w wysokości 274 mln USD. Przed kryzysem organizacje humanitarne szacowały, że potrzeba 747,5 mln USD, żeby pomóc 8,2 mln ludzi w Jemenie, który jest jednym z najuboższych państw świata.

13 maja, w pierwszym dniu zawartego na krótko rozejmu, król Arabii Saudyjskiej ogłosił, że podwoił do 540 mln USD pomoc humanitarną dla Jemenu. Jednak do tej pory - jak powiedział w piątek dziennikarzom Laerke - ONZ nie otrzymała saudyjskich środków pomocowych.

Kryzys polityczny w Jemenie trwa od 2013 roku. Zaostrzył się gwałtownie od czasu rebelii jemeńskich Hutich rozpoczętej we wrześniu ubiegłego roku. Obecnie w Genewie toczą się negocjacje między stronami konfliktu za pośrednictwem specjalnego wysłannika ONZ Ismaila Oulda Szejka Ahmeda. Strony uznają konieczność zawarcia rozejmu, ale porozumienia w tej sprawie na razie nie osiągnięto.

Z ruchem Huti współdziałają oddziały wojskowe lojalne wobec poprzedniego prezydenta Jemenu Alego Abd Allaha Salaha. Obecny chaos w Jemenie jest spuścizną po wieloletnich dyktatorskich rządach Salaha, obalonego w 2011 roku przez społeczną rewoltę.

Czytaj więcej w Money.pl
EBC zwiększy awaryjne finansowanie Grecji Suma, jaką otrzyma sektor bankowy zagrożony ucieczką kapitału, nie zostanie podana do wiadomości publicznej.
Szybka ścieżka dla Obamy. Kongres na tak Szybka ścieżka oznacza, że po zakończeniu przez administrację USA negocjacji handlowych Kongres mógłby w głosowaniu zaaprobować lub odrzucić umowę, ale nie mógłby już wnosić do niej poprawek.
Komisarz Bieńkowska upomina Polskę
Grecki bank centralny grozi Grexitem Wypracowanie porozumienia z zagranicznymi partnerami to historyczna konieczność, na lekceważenie której Grecja nie może sobie pozwolić.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)