Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jemen: udaremniono spisek Al-Kaidy wymierzony w obiekty energetyczne

0
Podziel się:

Amerykanie prowadzą obławę na terrorystów ukrywających się na pustyniach i w trudno dostępnych górach Jemenu.

Jemen: udaremniono spisek Al-Kaidy wymierzony w obiekty energetyczne
(PAP/EPA)

Siły bezpieczeństwa Jemenu udaremniły spisek Al-Kaidy, który miał na celu przejęcie kontroli nad kluczowymi elementami infrastruktury eksportu gazu i ropy - powiedział rzecznik jemeńskiego rządu.

Według przedstawiciela rządu plan Al-Kaidy zakładał wysadzenie ropociągów i przejęcie władzy w kilku ważnych ośrodkach, odpowiadających za większą część jemeńskiego eksportu surowców energetycznych, przede wszystkim ropy i gazu. Terroryści przebrani w mundury lokalnej armii mieli dokonać akcji w nocy w minioną niedzielę, która była 27. dniem ramadanu.

Rzecznik dodał, że spisek został ujawniony dzięki pomocy Zachodu oraz innych państw arabskich. Przedsięwzięcie udaremniono poprzez wzmocnienie garnizonów i zaostrzenie procedur wstępu do obranych za cel obiektów energetycznych.

Zdaniem urzędnika nadzorującego bezpieczeństwo spółek naftowych działających w Jemenie spisek Al-Kaidy miał na celu zabicie lub uprowadzenie zagranicznych ekspertów pracujących w obiektach energetycznych. Do takiego zdarzenia doszło w styczniu br., kiedy islamiści przejęli kontrolę nad algierskim kompleksem gazowym i wzięli zatrudnionych tam ludzi jako zakładników. Po czterech dniach siły specjalne szturmem przejęły obiekt. W tamtym kryzysie zginęło 29 napastników oraz 37 uprowadzonych obcokrajowców.

W ocenie władz Jemenu planowane ataki miały być odwetem za zabicie Saida al-Szehriego w listopadzie ub.r. Ówczesny człowiek numer dwa w hierarchii Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim został postrzelony podczas akcji jemeńskich sił bezpieczeństwa, a później zmarł.

27. dzień miesiąca ramadan jest dla muzułmanów okazją do szczególnej celebracji, ponieważ wierzą, że właśnie wtedy Koran został objawiony prorokowi Mahometowi.

W Jemenie utrzymuje się duże napięcie, będący jednym z najuboższych państw arabskich, jest przyczółkiem Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego (AQAP) - organizacji od kilku lat traktowanej przez USA jako najbardziej niebezpieczny odłam Al-Kaidy, odpowiedzialny za próby zamachów bombowych na samoloty pasażerskie.

Obecnie Stany Zjednoczone prowadzą obławę na terrorystów ukrywających się na pustyniach i w trudno dostępnych górach Jemenu, używając bezzałogowych samolotów, tzw. dronów. W ostatnim, środowym nalocie, piątym w ciągu ostatnich dwóch tygodni, zginęło sześciu domniemanych członków Al-Kaidy.

W ub. tygodniu Waszyngton podjął decyzję o zamknięciu ok. 20 swoich ambasad i konsulatów na Bliskim Wschodzie i w Afryce po przechwyceniu przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) komunikatów wymienianych przez przywódcę Al-Kaidy Ajmana al-Zawahiriego oraz Nasira al-Wahajsziego, szefa Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego (AQAP) z centralą w Jemenie, z których wynikało, że Al-Kaida planowała duży zamach terrorystyczny. We wtorek Departament Stanu USA nakazał, by w związku z utrzymującym się zagrożeniem terrorystycznym Jemen opuścili wszyscy pracownicy amerykańskiej ambasady, których obecność nie jest niezbędna.

Także Berlin i Paryż zdecydowały, że ich ambasady w Jemenie pozostaną zamknięte przez kilka dni. W związku z zagrożeniem terrorystycznym brytyjski rząd ewakuował cały personel swojej ambasady w Jemenie.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykańskie drony znów zabijają Atak wymierzony był w dwa pojazdy, którymi poruszali się najpewniej członkowie Al-Kaidy w prowincji Abjan.
Europejski kraj na celowniku Al Kaidy Belgia miała zostać _ wyraźnie _ wspomniana podczas rozmów terrorystów Al-Kaidy, podsłuchanych przez amerykańskie służby.
Ewakuacja pracowników USA w Jemenie Dotąd wywieziono z kraju około 90 Amerykanów, głównie dyplomatów i członków ich rodzin.
Al Kaida zagraża również Polsce? W alercie wystosowanym przez Interpol jest mowa o zagrożeniu atakami terrorystycznymi na Bliskim Wschodzie i północnej Afryce do końca sierpnia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)