Notowania

Właściciel Biedronki zainwestuje w Polsce 400 mln euro

Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka, zainwestuje do końca tego roku w Polsce około 400 mln euro. To prawie 60 proc. wydatków, jakie portugalska grupa przeznaczy na swoje przedsięwzięcia na świecie w 2017 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MAREK LASYK/REPORTER/EAST NEWS)

W zeszłym roku spółka wydała łącznie w Portugalii, Polsce i Kolumbii 482 mln euro, z czego na rozwój polskiej sieci Biedronka 48 proc. tej kwoty.

- Szacujemy, że do grudnia tego roku na różne przedsięwzięcia w Polsce trafi 400 mln euro, m.in. na budowę stu sklepów sieci Biedronka i jednego centrum dystrybucyjnego - ujawnił Pedro Soares dos Santos, prezes grupy Jeronimo Martins.

Efekt 500+

Soares dos Santos tłumaczy, że powodem do zwiększania wydatków na działalność operatora Biedronki w Polsce są korzystne warunki ekonomiczne dla inwestorów, w tym m.in. program 500 plus, który - jego zdaniem - mógł stymulować w Biedronce sprzedaż szczególnie owoców i warzyw.

W trakcie zorganizowanej w czwartek w lizbońskiej centrali grupy JM konferencji Soares dos Santos przyznał, że firma boryka się z problemami na polskim rynku pracy. W niektórych częściach kraju detalista nie potrafi pozyskać nowej załogi. - W minionym roku w kilku zorganizowanych przez nas rekrutacjach do sklepów Biedronka nie udało nam się zakontraktować żadnego nowego pracownika - mówił.

Dalszych podwyżek nie będzie

Prezes powiedział jednak, że trudności w pozyskiwaniu nowych pracowników grupa nie zamierza rozwiązywać podwyżką płac. - Nie czujemy presji na podnoszenie pensji dla pracowników. Dwie podwyżki dla naszej załogi wprowadziliśmy już w minionym roku: w kwietniu i październiku - wskazał.

Biedronka, posiadająca sieć ponad 2720 placówek, otworzyła w ub.r. w Polsce 83 sklepy, zamknęła z 28.

Druga z rozwijanych przez JM w Polsce sieć, Hebe, posiada 153 placówki, czyli o 19 więcej w porównaniu z 2015 r. Grupa, jak ujawnił jej prezes, wciąż nie czerpie jednak zysków z działalności tej sieci drogeryjnej.

Obroty Biedronki wzrosły w ub.r. do 9,78 mld euro, czyli o 6,3 proc. więcej w ujęciu w euro i 10,8 proc. w rozliczeniu w złotych. Udział polskiej sieci w całości ubiegłorocznych obrotów grupy JM sięgnął 66,9 proc.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Tagi: jeronimo martins, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-02-2017

Nie polecam BiedronkiHipokryzja do kwadratu. Fakt były podwyżki płacy zasadniczej, ale zapomniano dodać że od stycznia zrobiono skok na premie. Teraz żeby wogóle myśleć … Czytaj całość

23-02-2017

KasiaBiedronka ma takie dochody bo w jej sklepach mają wspaniałych pracowników , którzy robią wszystko są kasjerami ,sprzątaczami , rozładowują dostawy , … Czytaj całość

23-02-2017

PolakNie mogą znaleźć pracowników, a pensji podnieść nie chcą. To ciekawe jak chcą rozwiązać ten problem. Pracownik chce godnie zarobić. Czy Jeronimo … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (26)

Wybrane dla Ciebie