Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jerzy Kurella pokieruje teraz PGNiG

0
Podziel się:

Rada Nadzorcza Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zdecydowała, że będzie wykonywał obowiązki prezesa, do czasu powołania właściwego.

Jerzy Kurella pokieruje teraz PGNiG
(PGNiG)

Rada Nadzorcza Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zdecydowała o wykonywaniu przez obecnego wiceprezesa ds. handlu, Jerzego Kurellę, obowiązków prezesa do czasu wyboru nowego prezesa - podało PGNiG w komunikacie.

_ W ramach nowych obowiązków Wiceprezes Jerzy Kurella sprawuje nadzór i koordynuje funkcjonowanie Spółki w zakresie m.in.: planowania i realizacji polityki handlowej Spółki, poszukiwania i wydobycia węglowodorów w kraju i poza jego granicami, pozyskania gazu, przygotowania i nadzoru nad realizacją Strategii GK PGNiG, kreowania polityki regulacyjnej, zarządzania zasobami ludzkimi, bezpieczeństwa GK PGNiG, marketingu i komunikacji, audytu i kontroli, kompleksowej obsługi prawnej oraz sprawowania nadzoru właścicielskiego w ramach GK PGNiG - _ czytamy w komunikacie opublikowanym przez spółkę.

Dodano, że Jacek Murawski, wiceprezes ds. finansowych będzie odtąd sprawował nadzór i koordynował funkcjonowanie PGNiG w zakresie m.in.: realizacji celów strategicznych w aspekcie ekonomicznym i finansowym, planowania i kontroli polityki inwestycyjnej w zakresie finansowym oraz kształtowania polityki inwestycyjnej, w tym przygotowania i realizacji planu inwestycyjnego.

Mirosław Szkałuba, wiceprezes ds. zakupów i IT będzie natomiast odpowiedzialny za planowanie rozwoju i funkcjonowanie systemów informatycznych, administrowanie majątkiem z wyłączeniem majątku sieciowego, górniczego i podziemnych magazynów gazu oraz w zakresie współpracy ze związkami zawodowymi, Radą Pracowników i innymi organizacjami pracowniczymi.

11 czerwca rada nadzorcza PGNiG zdecydowała o zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa zarządu spółki bez wyłaniania kandydata. Spółka podała wówczas, że RN powołała z dniem 14 czerwca Jerzego Kurellę na stanowisko wiceprezesa zarządu PGNiG ds. handlowych, na wspólną kadencję upływającą z dniem 13 marca 2014 roku.

Pod koniec kwietnia rada nadzorcza PGNiG odwołała prezes spółki Grażynę Piotrowską-Oliwę i wiceprezesa Radosława Dudzińskiego. Spółka podała, że koordynowanie prac zarządu do czasu powołania nowego prezesa, powierzono Mirosławowi Szkałubie, członkowi zarządu.

PGNiG przed częściowym uwolnieniem cen gazu Ceny gazu dla największych odbiorców tego surowca zostaną uwolnione w momencie wejścia w życie tzw. obliga giełdowego dla gazu, komunikat w tej sprawie zostanie wydany w pierwszej połowie lipca - poinformowałprezes URE Marek Woszczyk.

_ W pierwszej połowie lipca wydamy komunikat zawierający zamiar ogłoszenia uwolnienia z chwilą wejścia w życie obliga giełdowego, razem z zakresem tego zwolnienia _ - powiedział w piątek Woszczyk. Jak dodał, Urząd Regulacji Energetyki kończy prace nad określeniem podmiotów objętych tym zwolnieniem. W efekcie, stawki, po których sprzedawcy dostarczają tym odbiorcom gaz, nie będą już musiały być zatwierdzane przez regulatora, czyli URE.

_ Kryterium zwalniania będzie wielkość zużycia. Im większy odbiorca tym łatwiej poradzi sobie na wolnym rynku _ - podkreślił prezes URE. To będą najwięksi odbiorcy gazu, stanowiący na pewno nie mniej niż 30 proc. rynku gazu - dodał Woszczyk. Wyjaśnił, że intencją jest, by uwolniona została część rynku odpowiadająca początkowej wielkości obliga - czyli obowiązku sprzedaży gazu przez giełdę, który wprowadza nowelizacja ustawy Prawo energetyczne. Ustawa została już przyjęta przez Sejm, zajmuje się nią Senat. Nowe prawo wprowadza 30-proc. obligo w momencie wejścia w życie, od początku 2014 r. ma ono wynosić 50 proc., a od 1 lipca 2014 r. - 70 proc.

Zdaniem prezesa URE, nie ma już ograniczeń natury prawno-administracyjnej, by odbiorcy zaopatrywali się w gaz za pośrednictwem działającego od pół roku rynku gazu na Towarowej Giełdzie Energii. _ Jest to instrument i narzędzie, można tam obracać zarówno małymi, jak i wielkimi wolumenami _ - podkreślił Woszczyk.

Decyzja Prezesa URE w praktyce będzie dotyczyła wyłącznie PGNiG, które sprzedaje ponad 90 proc. gazu w Polsce. Od lutego 2013 r. inne firmy, posiadające koncesje na obrót gazem, nie są objęte taryfowaniem.

Czytaj więcej w Money.pl
PGNiG potrzebuje pieniędzy na inwestycje - Potencjalne decyzje o wypłacie dywidendy nie zachwieją planami inwestycyjnymi spółki - zapewnia Jacek Murawski, wiceprezes PGNiG.
PGNiG rozpoczęło wydobycie gazu w Pakistanie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło wydobycie gazu ziemnego z dwóch odwiertów na złożu Rehman na bloku koncesyjnym Kirhtar w Pakistanie.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)