Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Jeśli studia inżynierskie, to tam. Ranking najlepszych uczelni technicznych w Polsce

55
Podziel się:

Politechnika Warszawska prowadzi aż 10 kierunków z najwyższą notą, a AGH osiem. Pozostałe czołowe uczelnie muszą się zadowolić jednym lub dwoma pierwszymi miejscami.

Gmach główny Politechniki Warszawskiej
Gmach główny Politechniki Warszawskiej (PAP/Jacek Turczyk)

Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza zdominowały Ranking Perspektywy 2018, w którym wyróżniono najlepsze - z punktu widzenia maturzystów - studia inżynierskie w Polsce. Dyplom tych uczelni ułatwia znalezienie dobrej pracy.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", Politechnika Warszawska prowadzi aż 10 kierunków z najwyższą notą, a AGH - osiem. Pozostałe czołowe uczelnie muszą się zadowolić jednym lub dwoma pierwszymi miejscami.

Politechnika Warszawska została uznana za najlepszą uczelnię dla maturzystów, którzy chcą się kształcić na następujących kierunkach: architektura, biotechnologia, energetyka, fizyka techniczna, geodezja i kartografia, inżynieria chemiczna i procesowa, inżynieria materiałowa, informatyka, technologia chemiczna i transport.

Zobacz także: Wideo: zawody przyszłości. Potrzebnych umiejętności nie nauczysz się na studiach

Krakowska AGH powinna być pierwszym wyborem w przypadku takich kierunków jak automatyka i robotyka, elektrotechnika, elektronika i telekomunikacja, górnictwo i geologia, inżynieria biomedyczna, mechanika i budowa maszyn, mechatronika oraz zarządzanie i inżynieria produkcji.

Budownictwo to z kolei domena Politechniki Wrocławskiej, a Politechnika Śląska wygrywa w takich dziedzinach jak inżynieria środowiska i logistyka.

Ranking nie jest skoncentrowany tylko na szansach znalezienia po studiach najlepszej, najwyżej płatnej pracy. W punktacji wzięto też takie aspekty jak prestiż, efektywność naukowa czy innowacyjność.

Pod względem szans na rynku pracy bardzo dobrze wypadają uczelnie, które nie mają szans na czołowe miejsce z powodu niskiej oceny prestiżu czy małej liczby cytowań. Przykładami są Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki na Politechnice Gdańskiej czy Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(55)
???
5 lata temu
Dlaczego najlepsze polskie uczelnie tak kiepsko wypadają w światowych rankingach? I dlaczego mają zerowy wpływ na gospodarkę? Ano przeczytajcie sobie np. regulamin konkursu "Szybka Ścieżka" przeznaczonego na badania naukowe na rzecz przemysłu. Dowiecie się z niego, że aplikować mogą wszyscy oprócz podmiotów z województwa Mazowieckiego. Na nieszczęście zarówno Uniwersytet Warszawski (1 miejsce ex-equo) jak i Politechnika Warszawska (3 miejsce) są z Mazowsza więc NIE MOGĄ APLIKOWAĆ o dofinansowanie swoich badań. No to skąd mają mieć wyniki atrakcyjne dla przemysłu i liczące się na liście Szanghajskiej?
Olala
6 lat temu
ja skorzystałam z tej promocji na WSB, jeszcze zdążyłam, bo miejsca juz się kończą.
Gość
6 lat temu
Warto skorzystać z tej oferty WSB ponieważ mają dość ciekawe kierunki jak i promocje cenową na magisterkę dzięki której mozna zaoszczędzić prawie 1000 PLN.
ala23
6 lat temu
właśnie dlaczego w tym rankingu nie ma WSB która ma bardzo bogatą oferte programową.
rafi
6 lat temu
własnie jeżeli dla przykładu WSB oferuje wiele ciekawych kierunków to czemu nie skorzystać z ich oferty programowej ?
...
Następna strona