Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Jest zgoda na przejęcie Stokrotki. UOKiK kazał inwestorowi czekać cztery miesiące

5
Podziel się:

Litewska Maxima Grupe otrzymała zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie kontroli nad właściciele Stokrotki. Długo to trwało, choć sprawa była dość prosta. Teraz wezwanie na akcje będzie mogło być dokończone.

Do sklepów niemieckich i francuskich w Polsce dołączyły właśnie litewskie.
Do sklepów niemieckich i francuskich w Polsce dołączyły właśnie litewskie. (Eastnews/Wlodzimierz Wasyluk)

UOKiK kazał na siebie długo czekać, ale w końcu wydał pozytywną opinię. Maxima Grupe może przejąć akcje Emperia. Bezwarunkowa zgoda przyszła 5 kwietnia.

Litewska firma złożyła do urzędu wniosek 29 listopada ub. roku. Jak widać trzeba było aż czterech miesięcy, żeby urzędnicy podjęli decyzję w dość prostej sprawie.

Ani Maxima Grupe ze swoją polską siecią 30 supermarketów Aldik, ani 400 sklepów Stokrotka, to nie jest w sumie gigant, który po połączeniu mógłby gdziekolwiek w Polsce naruszyć konkurencję. Widać to nieuzbrojonym okiem.

Zobacz także: Zobacz też: Sprytni Polacy omijają zakaz handlu w niedziele. Jarosław Gowin: "może trzeba wprowadzić korekty"

Tylko w teorii. UOKiK ma swoje prodedury. Prawdopodobnie działa wśród urzędników przeświadczenie, że inwestor nie może mieć za łatwo.

"Wzywający niniejszym informuje, że tym samym ziścił się warunek prawny, o którym mowa w pkt. 29 wezwania" - podała Maxima Grupe.

Zapisy na akcje miały pierwotnie trwać do 21 lutego, zostały jednak przedłużone do 16 marca. W połowie marca Maxima Grupe przedłużyła kolejny raz termin do 12 kwietnia w związku z upływem czasu na otrzymanie decyzji o udzieleniu zgody.

Maxima Grupe chce przejąć całą firmę. 24 listopada 2017 r. ogłosiła wezwanie na 12 342 027 akcji zwykłych Emperia Holding, co odpowiada 100 proc. ogólnej liczby głosów na zgromadzeniu. Proponowana cena to 100 zł za akcję. Zapisy rozpoczęły się 14 grudnia.

Maxima należy do grupy kapitałowej, która prowadzi działalność w różnych branżach (sprzedaż detaliczna, nieruchomości, produkcja żywności itp.), głównie na rynku litewskim, łotewskim i estońskim, przy czym prowadzi również działalność w Bułgarii, Polsce, Hiszpanii oraz w kilku innych państwach, głównie z UE. Grupa prowadzi dwie sieci supermarketów w Polsce (Aldik i Sano).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
giga
6 lat temu
W Aldiku jak był a właścicielem Polka pracownice nie narzekały a teraz Litwini dokręcają śrubę obsłudze. W ogóle po co pozwalają na to żeby Litwini kupowali u nas firmy. Wiem że nie da się zabronić , ale mnie się to BARDZO nie podoba
goha goha goh...
6 lat temu
Bardzo dobrze Litwini dadzą jakość , polskie sieci handlowe są marne
Szwejo
6 lat temu
Koniec z kupowanie czegokolwiek w stokrotce.
Kolo
6 lat temu
Litwini nienawidzą Polaków. Rok temu w litewskim supermarkecie sprzedawczynie odeszły od lady gdy chcieliśmy z żoną coś kupić. Wcześniej słyszały jak rozmawiamy po polsku.
hjk
6 lat temu
czyli koniec zakupów w stokrotce, nie będę litwinom płacił