Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stocznia
02.12.2008 16:45

Jest już stoczniowa specustawa

Stoczniowcy, którzy odejdą z pracy dostaną od 20 do 60 tys. odprawy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jerzy Undro)

Rząd przyjął projekt specustawy stoczniowej dotyczącej sprzedaży majątków stoczni Gdynia i Szczecin - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Projekt ustawy o postępowaniu kompensacyjnym w podmiotach o szczególnym znaczeniu dla polskiego przemysłu stoczniowego określa zasady zaspokojenia roszczeń wierzycieli stoczni i ochrony praw pracowników tych zakładów.

_ Chodzi o to, aby ochrona praw pracowniczych była zapewniona, a roszczenia wierzycieli mogły zostać zaspokojone w postępowaniu kompensacyjnym co najmniej w takim stopniu, w jakim byłoby to możliwe w przypadku ogłoszenia upadłości stoczni _ - czytamy w komunikacie.

_ Jeżeli warunki na to pozwolą, należy zadbać, aby sprzedane składniki majątkowe stoczni mogły nadal służyć prowadzeniu działalności gospodarczej _ - dodano.

Projekt zakłada, że _ wniosek o wszczęcie postępowania kompensacyjnego będzie mogła zgłosić w imieniu stoczni każda osoba, której przysługuje prawo jej reprezentacji w terminie do 7 dni od dnia wejścia w życie ustawy _. Wniosek ten będzie mógł również zgłosić każdy z wierzycieli stoczni lub organ, który udzielił zakładowi pomocy publicznej powyżej 100 tys. euro.

Od dnia wszczęcia postępowania kompensacyjnego - zgodnie z projektem - nie będzie można obciążyć majątku stoczni m.in. hipoteką, w tym przymusową czy morską lub prawem zastawu.

_ Po dniu wszczęcia postępowania kompensacyjnego pracownicy zachowają prawo do dotychczasowego wynagrodzenia za pracę. Stosunki pracy wygasną najpóźniej 31 maja 2009 r. _ - poinformowało CIR.

Program ochronny dla pracowników stoczni przewiduje wypłatę jednorazowych odszkodowań w wysokości: 20 tys. zł dla osób ze stażem pracy do 5 lat, 30 tys. zł (powyżej 5 do 10 lat pracy), 45 tys. zł (powyżej 10 do 25 lat), 60 tys. zł dla tych, którzy przepracowali więcej niż 25 lat.

Tworzenie specjalnej ustawy jest związane z decyzją Komisji Europejskiej, która uznała, że pomoc udzielona stoczniom w Gdyni i Szczecinie jest nielegalna i dała polskiemu rządowi czas do 6 czerwca 2009 roku na wyprzedaż ich majątku. Ma to pozwolić na kontynuowanie ich działalności i zachowanie miejsc pracy.

Tagi: stocznia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz