Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest plan B dla stoczni. Nowy inwestor też z Kataru?

0
Podziel się:

Resort skarbu ujawnił plan dla stoczni. Czy zakłady przejmie rządowy fundusz z Kataru?

Jest plan B dla stoczni. Nowy inwestor też z Kataru?
(kprm.gov.pl)

aktualizacja: 14:43

Resort skarbu ujawnił plan dalszych działań w sprawie sprzedaży stoczni w Gdyni i Szczecinie. Czy inwestorem będzie rządowy fundusz z Kataru?

Katarski fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights - tajemniczy nabywca majątku stoczni - miał do północy z poniedziałku na wtorek wpłacić 382 milionów zł. Ale transakcja nie dojdzie do skutku. Pieniędzy nie ma.

Dlaczego transakcja nie doszła do skutku? - _ Z informacji, które do nas docierają wynika, że dotychczasowy inwestor nie uzyskał akceptacji od instytucji finansowych, które za nim stały _- mówi Aleksander Grad. szef resortu Skarbu Państwa.

Zdaniem ministra fakt, że nie doszło do sprzedaży stoczni świadczy o tym, że nie było transakcji wiązanej. Według niektórych sugestii w zamian za inwestycje w stocznie, Polska zdecydowała się na zakup gazu za pośrednictwem PGNiG.

W przypadku fiaska sprzedaży stoczni - zgodnie z zapowiedzią premiera - z teką ministra Skarbu Państwa powinien pożegnać się Aleksander Grad.

Jednak sprawa nie jest jeszcze przesądzona. Jak poinformował minister Grad na miejsce inwestora może wejść rządowa agencja z Kataru Quatar Investment Authority, która poinformowała o możliwości zastąpienia dotychczasowego inwestora.

- _ Nie traktujemy tego jako załatwienia sprawy. Ale sprawy mogą iść w dobrą stronę. Zależy nam na tym, by za tym projektem stał silniejszy fundusz, który będzie w stanie sprostać temu projektowi _- mówi minister Skarbu Państwa.

Minister Grad wyznaczył kolejny termin załatwienia sprawy stoczni. Jeżeli do 31. sierpnia sprawa się nie wyjaśni, Polska może domagać się odszkodowania od funduszu, który nie sfinalizował transakcji.

Agencja Rozwoju Przemysłu przygotuje też wniosek do Komisji Europejskiej o zgodę na przedłużenie terminu sprzedaży stoczni o osiem tygodni. Ten termin wynika z zapisów stoczniowej specustawy.

Także szef gabinetu politycznego premieraSławomir Nowakzapowiedział, że jeśli okaże się, że katarski inwestor nie przelał pieniędzy za majątek stoczni Gdynia i Szczecin, rząd zwróci się do Komisji Europejskiej o dodatkowy czas na sprzedaż obu zakładów.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)