Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest zgoda Szwecji na Gazociąg Północny

0
Podziel się:

Wcześniej zgodziła się Dania, niedługo ma to zrobić Finlandia. Zostały Rosja i Niemcy.

Jest zgoda Szwecji na Gazociąg Północny
(Nord Stream AG)

Szwecja wyraża zgodę na przebieg rosyjsko-niemieckiego Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku przez jej strefę ekonomiczną, będzie się jednak przyglądać wpływowi inwestycji na środowisko - ogłoszono w czwartek w Sztokholmie.

_ - Rząd pozwala (spółce)
Nord Stream na budowę gazociągu na wodach międzynarodowych wewnątrz szwedzkiej strefy ekonomicznej _ - oznajmił minister środowiska Andreas Carlgren na konferencji prasowej. Wyjaśnił, że Szwecja nie ma podstaw sprzeciwiać się tej inwestycji, ponieważ gazociąg przebiegać będzie przez wody międzynarodowe. W związku z tym Szwedzi nie mogą zmonopolizować decyzji w tej sprawie.

Carlgren przedstawił statystykę, z której ma wynikać, że Szwecja bardzo dokładnie przeanalizowała wniosek Nord Stream, inwestora gazociągu. Szwedzkie instytucje wielokrotnie odsyłały inwestorowi wnioski prosząc o poprawki, a cały proces trwał aż 23 miesiące.

Ostateczny przebieg i zabezpieczenia przedstawione przez konsorcjum Nord Stream są, zdaniem ministra, optymalne.

W ocenie Carlgrena budowa dwóch nitek gazociągu nie zaszkodzi rybołówstwu, ponieważ będzie prowadzona w okresie braku aktywności rozrodczej dorsza. Minister zaprzeczył również, jakoby na pozytywną decyzję w sprawie gazociągu wpływ wywarła Rosja. _ Braliśmy pod uwagę wyłącznie kwestie ochrony środowiska _ - podkreślił.

Jeszcze w czwartek zgoda na przebieg gazociągu ma zostać ogłoszona przez Finlandię. Szwedzki minister twierdzi, że zbieżność dat jest przypadkowa.

Opozycyjna w Szwecji socjaldemokracja ostro skrytykowała decyzję rządu. Według jej przedstawicieli po ewentualnym dojściu do władzy w przyszłym roku, kiedy planowane są wybory, partia postara się zmienić decyzję Szwecji w tej sprawie.

Wcześniej na budowę Gazociągu Północnego zgodziła się Dania.Nord Stream będzie potrzebować jeszcze oficjalnej zgody Rosji i Niemiec, ale wydaje się to już tylko formalnością.

Gazociąg Północny ma się składać z dwóch równoległych nitek biegnących po dnie Morza Bałtyckiego z rosyjskiego Wyborga do Greifswaldu w Niemczech. Budowa gazociągu ma kosztować 7,5 miliarda euro, a pierwsza dostawa gazu jest planowana na jesień 2011 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)