1/6
href="http://manager.money.pl/galerie/spotkanie-johna-kerryego-z-radoslawem-sikorskim-g643226.html">src="http://static2.money.pl/i/galeria/135/5/628871_m644x431.jpg"/>
fot: PAP/Paweł Supernak
Kilkadziesiąt minut trwało spotkanie premiera Donalda Tuska ze składającym wizytę w Warszawie sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym. Rozmowy dotyczyły m.in. wspólnych projektów w sferze bezpieczeństwa, budowy tarczy antyrakietowej, a także współpracy gospodarczej. Z wysłannikiem Białego Domu spotkał się wcześniej szef MSZ Radosław Sikorski. Sprawdziły się przewidywania części ekspertów, że jednym z tematów rozmów Kerry'ego w Warszawie będzie polski program zbrojeniowy.
Aktualizacja: 15.30
_ - Polska jest potęgą gospodarczą i potęgą pod względem bezpieczeństwa - _ mówił w Warszawie amerykański Sekretarz Stanu. John Kerry przyleciał do Polski z kilkunastogodzinną wizytą. Rano spotkał się w Warszawie z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. Po spotkaniu amerykański polityk mówił, że przemiany, które nastąpiły w ostatnich latach w Polsce są imponujące. _ - W ciągu niecałych 25 lat od przywrócenia demokracji Polacy zmienili swój kraj w potęgę pod względem ekonomicznym i bezpieczeństwa. To naprawdę niezwykły postęp. Wpływ, jaki ma Polska jest odczuwalny po obu stronach Atlantyku _ - mówił amerykański Sekretarz Stanu.
#
Sprawdziły się przewidywania części ekspertów, że jednym z tematów rozmów Johna Kerry'ego w Warszawie będzie polski program zbrojeniowy. Szef amerykańskiej dyplomacji po spotkaniu z ministrem Radosławem Sikorskim zapewniał, że USA będzie chciało włączyć się w modernizację polskiej armii.
_ - Amerykański przemysł obronny, który jak uważamy, jest najbardziej innowacyjnym, kreatywnym i zaawansowanym technicznie na świecie, zamierza zdecydowanie konkurować tutaj - przy udziale naszego rządu, by sprostać wymaganiom i celom stawianym przez Polskę - _ powiedział Kerry.
Z Warszawy sekretarz stanu udał się do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku koło Łodzi. Baza to dowód na siłę sojuszu polsko-amerykańskiego - powiedział podczas spotkania z żołnierzami. Szef amerykańskiej dyplomacji zapewnił też, że jego kraj ma zamiar nadal w ten sojusz inwestować. John Kerry przypomniał, że lotnicy amerykańscy, którzy na stałe stacjonują w Łasku, są żywym dowodem wojskowej współpracy między oboma krajami. To pierwszy oddział amerykańskiej armii, który ma stałą bazę w Polsce, podkreślił Kerry. Zapewnił, że Stany Zjednoczone są gotowe pomóc Polsce wypełnić zobowiązania wobec NATO. Podczas wizyty w Łasku, John Kerry odznaczył podpułkownika Wojciecha Bagana, żołnierza jednostki GROM za jego służbę w Iraku. W uroczystości wziął udział również minister obrony Tomasz Siemoniak. - _ Dumni z odbudowy kraju prosimy o przepływ waszej wiedzy i technologii do Polski - _ zaapelował szef MON.
Zdaniem profesora Zbigniewa Lewickiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ten punkt wizyty czarno na białym pokazuje, jaki jest cel podróży Johna Kerry'ego do Polski. Chodzi o lobbowanie na rzecz amerykańskich koncernów produkujących uzbrojenie. Polska w najbliższych latach zamierza wydać 140 miliardów złotych na dozbrojenie armii.
Zdaniem Wojciecha Łuczaka, lobbowanie na rzecz amerykańskich producentów uzbrojenia - to jeden z głównych celów wizyty Kerry'ego w Polsce. Ekspert od spraw obronności podkreśla, że amerykański przemysł wojskowy boryka się z ogromnymi cięciami w programach zbrojeniowych USA. Stąd potrzeba zwiększonego eksportu.
O podsłuchach ani słowa
Na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem stanu USA, szef polskiej dyplomacji był pytany przez dziennikarzy czy w rozmowie była poruszana kwestia tzw. afery podsłuchowej związanej z praktykami amerykańskiego wywiadu i czy Amerykanie podsłuchiwali bądź podsłuchują polskich polityków.
Sikorski przyznał, że rozmowa dotyczyła także tej kwestii. _ - Uzgodniliśmy bliższe konsultacje między naszymi służbami, jak zwalczać wspólne zagrożenie _ - poinformował.
Z kolei Kerry powiedział: _ tak jak mówił minister, razem działamy, działamy wspólnie, chcemy chronić naszych obywateli i musimy zachować właściwy balans między ochroną naszego społeczeństwa i prywatnością wszystkich naszych obywateli _. _ To jest równowaga, którą staramy się zachować _ - dodał.
_ - Prezydent Stanów Zjednoczonych nakazał przegląd całkowity wszelkiej naszej działalności w tej dziedzinie i my wspólnie bardzo blisko działamy _ - zaznaczył Kerry. _ Chodzi o to, aby w przyszłości działać tak, żeby procedury były znane, jawne i stosowane _ - dodał sekretarz stanu USA.
Szef polskiej dyplomacji podkreślał w ostatnich dniach, że wizyta amerykańskiego sekretarza stanu będzie okazją do poważnych, sojuszniczych rozmów o bezpieczeństwie i sytuacji międzynarodowej. Rozmowy dotyczyły m.in. współpracy dwustronnej Polski i USA, wspólnych projektów w sferze bezpieczeństwa, programu budowy tarczy antyrakietowej, a także współpracy gospodarczej, w tym dotyczącej wydobycia i handlu gazem łupkowym.
Kerry z twórcami marsjańskiego łazika
Sekretarz stanu USA John Kerry spotkał się też w Warszawie z młodymi polskimi naukowcami, uczestnikami programu ministerstwa nauki _ Top 500 Innovators _ i twórcami marsjańskiego łazika Hyperion. Kerry żartował, że polscy naukowcy wyglądają na wyjątkowo zorganizowanych, bo oczekiwali na niego w równych rzędach. Szef amerykańskiej dyplomacji dopytywał się też o szczegóły konstrukcji i działania Hyperiona.
Łazik zbudowali studenci Politechniki Białostockiej. Hyperion w tym roku zwyciężył w prestiżowych, międzynarodowych zawodach takich łazików University Rover Challenge w USA - osiągnął najlepszy wynik w historii zawodów, zdobywając 493 na 500 możliwych punktów.
Pojazd powstał dzięki środkom z resortu nauki. Uczelnia wzięła udział w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego _ Generacja przyszłości _ i otrzymała 366 tys. zł. Łazik ma sześć niezależnie napędzanych i sterowanych kół, manipulator przegubowy, system GPS oraz system wizji. Jest przystosowany do poruszania się w terenie pustynnym, piaszczystym i kamienistym; może pokonywać 50-stopniowe pochylenia.
Program _ Top 500 Innovators _ finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zakłada wysyłanie na najlepsze amerykańskie uczelnie naukowców i pracowników centrów transferu technologii. Uczestnicy programu przyglądają się tam m.in., jak przekładać wyniki badań na konkretne projekty biznesowe. Na podstawie zdobytych doświadczeń po powrocie do kraju mają proponować własne tego typu projekty.
Polska jest jedynym krajem europejskim na trasie podróży sekretarza stanu USA. Odwiedził on już stolice Egiptu i Arabii Saudyjskiej; po pobycie w Warszawie znowu poleci na Bliski Wschód i do Afryki Północnej, by odwiedzić: Izrael, Palestynę, Jordanię, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Algierię i Maroko.
John Kerry przy grobie Tadeusza Mazowieckiego
- src="http://static2.money.pl/i/galeria/115/16/628851_m133.jpg"/>fot: PAP/Radek Pietruszka
- src="http://static2.money.pl/i/galeria/116/17/628852_m133.jpg"/>fot: PAP/Radek Pietruszka
- src="http://static2.money.pl/i/galeria/118/19/628854_m133.jpg"/>fot: PAP/Radek Pietruszka
- src="http://static2.money.pl/i/galeria/119/20/628855_m133.jpg"/>fot: PAP/Radek Pietruszka [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif width=14 ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/john-kerry-przy-grobie-tadeusza-mazowieckiego-g643205.html) Kerry przyleciał do Polski wczoraj późnym wieczorem. Z lotniska udał się na cmentarz do podwarszawskich Lasek, gdzie złożył wieniec na grobie byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego. Sekretarz stanu USA złożył kondolencje obecnemu na cmentarzu w Laskach synowi Tadeusza Mazowieckiego Michałowi Mazowieckiemu.
Polska jest jedynym krajem europejskim na trasie podróży sekretarza stanu USA. Odwiedził on już stolice Egiptu i Arabii Saudyjskiej; po pobycie w Warszawie znowu poleci na Bliski Wschód i do Afryki Północnej, by odwiedzić: Izrael, Palestynę, Jordanię, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Algierię i Maroko.
Czytaj więcej w Money.pl