Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|

JPK w praktyce. Po pierwszych wpadkach system przyspiesza

30
Podziel się:

Niemal 184 mln zł zakwestionowanego podatku - to efekt pierwszych czterech miesięcy obowiązku składania Jednolitych Plików Kontrolnych VAT przez wszystkich przedsiębiorców w Polsce.

Reforma resortu Teresy Czerwińskiej przynosi efekty.
Reforma resortu Teresy Czerwińskiej przynosi efekty. (EAST NEWS)

Od czterech miesięcy wszystkie firmy, które są płatnikami VAT, muszą już obowiązkowo składać Jednolity Plik Kontrolny. Dzięki temu Ministerstwo Finansów prześwietliło niewyobrażalną dotąd górę faktur. W efekcie wykryło 183 mln zł podejrzanego podatku VAT.

Pierwsze tygodnie po wprowadzeniu powszechnego dla przedsiębiorców obowiązku składania JPK_VAT nie wróżyły reformie najlepiej. Nie obyło się bowiem bez problemów - brakowało m.in. aplikacji obsługującej wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne. W efekcie właściciele komputerów Apple właściwie nie mogli się rozliczyć.

Najpierw Ministerstwo Finansów miało problem z usunięciem tej bariery, ale niedopatrzenie ostatecznie udało się naprawić m.in. po naszej publikacji. Prawie pół roku później resort kierowany przez Teresę Czerwińską zalicza reformę do swoich sukcesów. Czy słusznie?

W ciągu czterech pierwszych miesięcy po wejściu w życie przepisów resortowy system sprawdził niemal 383 mln faktur zakupowych i zakwestionował ponad 121 tysięcy z nich. Figurująca na nich kwota VAT to łącznie ponad 183 mln zł. Jak przyznają urzędnicy, sprawdzenie takiej liczby dokumentów ręcznie przez urzędników byłoby niewykonalne.

Zobacz też, na czym polega obowiązek składania JPK_VAT:

Odpowiedzialny za Krajową Administrację Skarbową wiceszef resortu finansów Paweł Cybulski na spotkaniu z dziennikarzami pozwolił sobie także na stwierdzenie, że na comiesięcznym wysyłaniu JPK_VAT skorzystało nie tylko państwo, ale i przedsiębiorcy.

Mówił nawet o "wielu korzyściach". Mają nimi być: skrócenie czasu kontroli skarbowych, oczekiwania na zwrot podatku VAT i eliminacja z rynku przynajmniej części oszustów podatkowych. - Zapewniliśmy uczciwą konkurencję, uchroniliśmy od fałszywych podmiotów będących oszustami podatkowymi - dodał.

Równocześnie składanie JPK daje przedsiębiorcom szansę szybszego wyplątania się z karuzeli VAT-owskich. Wszystkie aplikacje do wysyłania plików sprawdzają bowiem, czy sprzedawcy usług lub towarów figurujący w fakturach są faktycznie wpisani do rejestru.

Nieco światła na liczby w tym zakresie rzucił Leszek Syguła, dyrektor Departamentu Analiz KAS. Przyznał bowiem, że spadek z 85 do 53 tys. (od stycznia do kwietnia 2018 r.) liczby firm, które nie złożyły JPK_VAT, to właśnie efekt wykreślania z rejestru VAT firm, które albo nie powinny się tam znajdować, albo znajdują się, ale są oszustami podatkowymi. Dwie pozostałe grupy to przedsiębiorcy zgłaszający nieprzystosowanie techniczne do wypełnienia obowiązku i osoby, które zupełnie go kwestionują.

Spadek widać także w liczbie błędnych dokumentów wysyłanych przez firmy. Odrzuconych deklaracji za kwiecień było 17 tys. Trzy miesiące wcześniej, czyli w momencie pierwszej powszechnej wysyłki plików za styczeń, wartość sięgnęła 76 tys. I choć dane są jak najbardziej pozytywne zarówno dla firm, jak i resortu, to perspektywa przyszłego roku może spędzić sen z powiek wielu przedsiębiorcom.

Rośnie bowiem liczba tych, którzy decydują się podpisywać JPK_VAT tzw. danymi autoryzacyjnymi (m.in. NIP, data urodzenia i przychód za poprzedni rok - red.). Z tej metody w maju skorzystało ponad 150 tys. przedsiębiorców, czyli niemal 27 proc. więcej niż w lutym. W tym samym czasie o niemal 20 proc. spadła popularność Profilu Zaufanego, który docelowo miał być tym najbardziej preferowanym ze względu na bezpłatność rozwiązaniem.

Metoda z wykorzystaniem danych autoryzacyjnych jest jednak tymczasowa i zniknie 1 stycznia 2019 r. - Wyczulamy, że ta metoda będzie funkcjonować tylko do końca roku. Zalecamy zatem jak najszybsze założenie Profilu Zaufanego, który jest jedynym stałym i bezpłatnym sposobem podpisania dokumentu - przypomniał Paweł Cybulski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(30)
Jacek84
5 lata temu
Z rozliczaniem VATu to w ogóle jest jakaś paranoja. Wszelkie umowy powinny mieć charakter dwustronny. Kiedyś z pomocą kancelarii prawnej miałem okazję przygotowywać porozumienie trójstronne aby przy pomocy podwykonawców można było dokończyć ocieplenie szpitala. Wykonawca który wziął robotę był już pod kreską i z 3 komornikami na karku. Chodziło o kwestię rozliczenia. Zamieszanie tak konkretne, że to aż boli. Nie polecam. Wracając do tematu, czemu ja mam płacić VAT należny za przedsiębiorcę który mnie okłamał? To powinna być kwestia łatania systemu przez państwo a nie zrzucania na uczciwego przedsiębiorcę odpowiedzialności. Jakie ja mam narzędzia aby go prześwietlić?
9675443243242
5 lata temu
dobra dobra, ten system to jednak wciaz patolopgia gdyz my wciaz czekamy na: - system sptrawdzajacy i wymuszajacy przestrzeganie prawa przez urzednikow panstwowych wszelakich - kary proporcjonalne do strat spowodowanych przez niepoprawne bezprawne lub wykorzystujace wysokie uprawnienia urzednikow panstwowych - system sprawdzania sedziow, prokuratorow, politykow i urzednikow - system sprawdzania kazdego kierowniczego stolka panstwowego , majacego jakakolwiek wladze - system sprawdajacy wszystkich funkcjonariuszy panstwowych i kazacy ich za kazde naruszenia - system sprawdzajhacy i publikujacy szczegolowe wydatki panstwa kazdego urzedu i kazdego urzednika - system do karania urzednikow panstwowych i politykow, by nie korzystali z wladzy uprawnien i zastraszania albo kolegow czy immunitetu wtedy bedzie mozna powiedziec ze cos sie poprawilo
Adam
5 lata temu
A przedsiębiorca który natrafił na nieuczciwego kontrahenta dalej płaci za niego VAT wraz z karami...
Czyste rece
5 lata temu
Czekamy na system weryfikacji sedziow polskich.
slawek
5 lata temu
do oszuści - każdy kto zarabia najniższą krajową a resztę bierze pod stołem, korzystanie z usług tzw. szarej strefy , kupowanie bez paragonów - idąc twoim tropem myślenia wszyscy jesteśmy złodziejami .
...
Następna strona