Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Będzie podwyżka dla górników z JSW. Spółka wyda pół miliarda

Będzie podwyżka dla górników z JSW. Spółka wyda pół miliarda

Od czerwca górnicy JSW będą dostawać o 7 proc. więcej Fot. Shutterstock/Joe Belanger
Od czerwca górnicy JSW będą dostawać o 7 proc. więcej

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała porozumienie płacowe z organizacjami związkowymi. Tym samym kończy się spór zbiorowy. Spółka zapłaci za to około 557 mln zł w 2018 r.

JSW zatrudnia 26,5 tys. pracowników, a w ub. roku świadczenia górnicze kosztowały ją 3,2 mld zł. Każde negocjacje płacowe są więc bardzo wrażliwe dla spółki, która jeszcze dwa lata temu ledwo uratowała się od upadłości.

Związki w trudnych momentach zgodziły się na cięcia przywilejów płacowych, ale teraz w spółce jest lepiej, więc i lepiej chcą zarabiać górnicy. Przeciętne zarobki w grupie wynosiły w ub. roku 5,9 tys. zł netto. 16 kwietnia rozpoczęty został spór zbiorowy. Skończył się porozumieniem w poniedziałek 11 czerwca.

Zobacz też: Wyższe rachunki za ciepło systemowe są nieuniknione

Spółka zgodziła się na wzrost funduszu wynagrodzeń o 7 proc. od czerwca. To o połowę niższa podwyżka niż wstępnie wynosiły żądania związkowców. W 2018 roku spowoduje to wzrost kosztów płac w spółce o kwotę około 187 mln zł.

To jednak nie wszystko - zostanie wypłacona jednorazowa wypłata pracownikom zatrudnionym w 2016 roku, będącym w stanie zatrudnienia na dzień zawarcia porozumienia płacowego z 16 września 2015 r. Łącznie dla spółki będzie to jednorazowy koszt 370 mln zł.

Podpisanie porozumienia wyczerpuje roszczenia płacowe w 2018 roku - podała JSW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl


górnictwo, jsw, podwyżki dla górników
jsw
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
?
2018-06-13 12:19
Trzeba było się zatrudnić na kopalnie a nie teraz pisać kocopoły jesteście żałośni. Do łopaty trzeba mieć siłę do pracy na dole odwagę szacunek dla górników pracujacych fizycznie.Dla emerytów nie ma biedaki najwięksi krzykacze cudownie uzdrowieni jak mieli dostać10tysięcy dochodziło do bijatyk między sobą i ublizanie jeden drugiemu.ludzie żeby ratować spółkę zrzekli się wszystkich dodatków tego nikt nie widział?a gdy mają dostać to by im kosę w plecy wbili .Pozdrawiam wszystkich górników Szczęść im Boże
naj
2018-06-12 21:00
Kasa na wypłaceni podwyżek jest a gdzie jest kasa dla emerytów za lata 2014-2016 o tym. Jsw i związki już nie pamietają.
Górnik
2018-06-12 15:31
Każdy z was mógł iść do górnictwa a nie męczyć się w biurowcach w Warszawie czy w innym większym mieście. Do Jsw państwo nie dokłada bo to sprywatyzowana spółka z własnymi dochodami. ZK590 zapraszam cię pomachać troszkę łopatą i wtedy zacznij się wypowiadać.
Pokaż wszystkie komentarze (11)