Notowania

11-06-2018 (12:22)

Będzie podwyżka dla górników z JSW. Spółka wyda pół miliarda

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała porozumienie płacowe z organizacjami związkowymi. Tym samym kończy się spór zbiorowy. Spółka zapłaci za to około 557 mln zł w 2018 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock/Joe Belanger)
Od czerwca górnicy JSW będą dostawać o 7 proc. więcej

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała porozumienie płacowe z organizacjami związkowymi. Tym samym kończy się spór zbiorowy. Spółka zapłaci za to około 557 mln zł w 2018 r.

JSW zatrudnia 26,5 tys. pracowników, a w ub. roku świadczenia górnicze kosztowały ją 3,2 mld zł. Każde negocjacje płacowe są więc bardzo wrażliwe dla spółki, która jeszcze dwa lata temu ledwo uratowała się od upadłości.

Związki w trudnych momentach zgodziły się na cięcia przywilejów płacowych, ale teraz w spółce jest lepiej, więc i lepiej chcą zarabiać górnicy. Przeciętne zarobki w grupie wynosiły w ub. roku 5,9 tys. zł netto. 16 kwietnia rozpoczęty został spór zbiorowy. Skończył się porozumieniem w poniedziałek 11 czerwca.

Zobacz też: Wyższe rachunki za ciepło systemowe są nieuniknione

Spółka zgodziła się na wzrost funduszu wynagrodzeń o 7 proc. od czerwca. To o połowę niższa podwyżka niż wstępnie wynosiły żądania związkowców. W 2018 roku spowoduje to wzrost kosztów płac w spółce o kwotę około 187 mln zł.

To jednak nie wszystko - zostanie wypłacona jednorazowa wypłata pracownikom zatrudnionym w 2016 roku, będącym w stanie zatrudnienia na dzień zawarcia porozumienia płacowego z 16 września 2015 r. Łącznie dla spółki będzie to jednorazowy koszt 370 mln zł.

Podpisanie porozumienia wyczerpuje roszczenia płacowe w 2018 roku - podała JSW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: jsw, górnictwo, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
WP Money
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-06-2018

ZK590Biedni górnicy, oprócz machania łopata nic innego nie potrafią oprócz wymuszania dobrobytu dla siebie. 25 lat zatrudnienia za piękne wypłaty i socjal … Czytaj całość

11-06-2018

qweZLIKWIDOWAĆ KOPALNIE !!!! Nie dość, że najbardziej uprzywilejowana grupa (i najbardziej roszczeniowa), to jeszcze nierentowna studnia bez dna! Nie … Czytaj całość

12-06-2018

GórnikKażdy z was mógł iść do górnictwa a nie męczyć się w biurowcach w Warszawie czy w innym większym mieście. Do Jsw państwo nie dokłada bo to … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (11)

Wybrane dla Ciebie