Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Państwowe firmy ratują JSW. Jest porozumienie z obligatariuszami

13
Podziel się:

Jastrzębska Spółka Węglowa osiągnęła porozumienie z obligatariuszami. PKO BP, BGK, PZU oraz PZU na Życie uzgodniły warunki dalszej działalności KSW oraz spłaty przez nią obligacji na kwotę 700 mln zł oraz 163,75 mln USD (łącznie około 1,3 mld zł), wyemitowanych przez JSW w ramach programu emisji z 30 lipca 2014 roku.

Państwowe firmy ratują JSW. Jest porozumienie z obligatariuszami
(Beata Zawrzel/REPORTER)

Jastrzębska Spółka Węglowa osiągnęła porozumienie z obligatariuszami. Zarządzane przez państwo banki i ubezpieczyciele uzgodnili warunki dalszej działalności JSW oraz spłaty przez spółkę obligacji wyemitowanych w ramach programu emisji z 30 lipca 2014 roku. Akcje rosły mocno jeszcze przed publikacją informacji.

W ramach zawartego porozumienia, zatwierdzonego przez nabywców obligacji JSW (55 proc. akcji w rękach państwa) na kwotę 700 mln zł oraz 163,75 mln dolarów, czyli łącznie około 1,3 mld zł, uzgodniony został nowy harmonogram spłaty obligacji. Zakłada on obniżenie wcześniej uzgodnionych kwot spłaty w początkowym okresie, ale za to wydłużenie całego okresu spłaty o 5 lat (tj. do roku 2025).

Tymi nabywcami są zarządzane przez państwo banki i ubezpieczyciele: PKO BP (państwo ma 29 proc. akcji), BGK (100 proc. należy do państwa), PZU (34 proc. akcji ma państwo) oraz PZU na Życie (100 proc. należy do PZU), czyli formalnie jedną państwową firmę przed upadłością ratują inne.

"Porozumienie przewiduje rozszerzenie katalogu zdarzeń skutkujących obowiązkiem wcześniejszego wykupu obligacji oraz nałożenie na spółkę szeregu dodatkowych zobowiązań, w tym zobowiązań informacyjnych" - czytamy w komunikacie.

Na JSW nałożono w zamian niezbyt uciążliwe obowiązki.

"Do czasu całkowitej spłaty zobowiązań z tytułu obligacji wyemitowanych w ramach programu emisji, zarząd JSW będzie mógł rekomendować walnemu zgromadzeniu JSW wypłatę dywidendy jedynie przy określonym poziomie (aktualnym i prognozowanym) wskaźnika pokrycia obsługi długu" - czytamy dalej.

Zgodnie z porozumieniem, obligatariusze rezygnują z przysługujących im praw na podstawie tzw. opcji put, rozumianej jako możliwość wcześniejszego wykupu obligacji wyemitowanych w ramach programu emisji w przypadku niewyemitowania przez JSW obligacji na międzynarodowych rynkach kapitałowych, pozwalających na wykup całej kwoty programu emisji, podano również.

Jeszcze przed pojawieniem się tej wiadomości na giełdzie pojawił się nadzwyczaj wysoki popyt na akcje. Wzrosły one ostatecznie o aż 5,7 proc.

Notowania JSW Sprzedaż majątku i cięcie kosztów

W ramach procesu rozmów z obligatariuszami, JSW przedstawiła plan zawierający działania optymalizacyjne, które będą realizowane w celu poprawy wyników i osiągnięcia długofalowej rentowności. Nastąpi m.in. przekazanie części jednostek produkcyjnych: Ruchu Jas-Mos oraz KWK Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń wraz z częścią załogi odpowiednio w drugim półroczu 2016 oraz w pierwszym kwartale 2017.

Zarząd JSW podjął też decyzję w zakresie sprzedaży aktywów o charakterze niestrategicznym. Decyzje te dotyczyły sprzedaży akcji SEJ S.A. oraz WZK Victoria. Ponadto spółka planuje pozyskanie dodatkowego finansowania do końca pierwszego półrocza 2017 roku na dalsze działanie, w tym znacznej części tego finansowania już w czwartym kwartale 2016 roku. JSW rozważa też emisję instrumentów dłużnych lub akcji.

Dodatkowo, JSW podejmuje szereg działań, zmierzających do obniżenia łącznych kosztów działalności o około 1,6 mld zł do roku 2025, w tym w takich obszarach jak optymalizacja zatrudnienia, struktury organizacyjnej oraz inicjatywy operacyjne w obszarach produkcji, handlu i zakupów.

W ubiegłym tygodniu rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej zatwierdziła plan działań optymalizacyjnych na lata 2016-2025, które będą realizowane przez JSW w celu poprawy wyniku finansowego i osiągnięcia długofalowej rentowności.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
dante
8 lat temu
trzeba wyplewic zwiazki zawodowe ktore toczyły kopalnie jaka rak
Pepe
8 lat temu
Zagórowski niby sie starał ale tak na prawde doprowadził do upadku wielu kopalń JSW
jaca
8 lat temu
wreszcie zarzad jsw wprowaza te zmiany ktore powinny byc wprowadzone lata temu, zagorowski pograzył kopalnie
urika
8 lat temu
uwazam ze to bardzo wazny moment, JSW wychodzi na prostą, PGG przynosi pozytywne efekty, no i w KHW dzieje sie lepiej. Nareszcie przyszła do górnictwa dobra zmiana
kubat
8 lat temu
ograniczyc dozór oraz wpływ firm okołogórniczych ktore siedza w kieszeni zwiazków zawodowych