Notowania

kraj
25.08.2017 10:53

"Fornale zarządzaliby Janowem lepiej". PSL złoży ponowny wniosek o odwołanie ministra rolnictwa

Gdyby Janowem zarządzali przez dwa miesiące fornale, to na pewno nie poczyniliby takich zniszczeń, jak osoby postawione przez ministra Jurgiela - uważa Marek Sawicki, były szef resortu rolnictwa z PSL. Ludowcy domagają się dymisji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)
Zdaniem ludowców Krzysztof Jurgiel jest odpowiedzialny za porażkę "Pride of Poland"

Gdyby Janowem zarządzali przez dwa miesiące fornale, to na pewno nie poczyniliby takich zniszczeń, jak osoby postawione przez ministra Jurgiela - mówi Marek Sawicki, były szef resortu rolnictwa z PSL.

Złożenie wniosku o odwołanie Krzysztofa Jurgiela zapowiedział w piątek w radiowej Jedynce Marek Sawicki. Odniósł się przy tym m.in. do - opisywanej przez money.pl - niedawnej aukcji koni arabskich "Pride of Poland" w Janowie Podlaskim. Przez wielu znawców tematu uznana została za porażkę, o czym świadczą liczby: za sześć koni udało się w tym roku uzyskać łącznie zaledwie 410 tys. euro. Tymczasem w 2016 r. aukcja przyniosła 1,2 mln euro, w 2015 r. - aż 4 mln euro.

Zobacz też: Jak minister Jurgiel konie liczył

Były minister rolnictwa pytany o to, czy ludowcy nadal chcą odwołać ze stanowiska Krzysztofa Jurgiela, odpowiedział twierdząco.

- Tak, ten wniosek powtarzamy, bo jeszcze raz powtarzam, że gdyby Janowem zarządzali przez dwa miesiące fornale [najemni robotnicy rolni obsługujący konie w folwarkach - red.], to na pewno nie poczyniliby takich zniszczeń, jak osoby postawione przez ministra Jurgiela - powiedział Sawicki.

Zdaniem posła ubiegłoroczna licytacja była "szczytem bezczelności", a w tym roku na aukcji nie pojawili się kupcy, ponieważ bali się tego, że "zostaną oszukani".

Sawicki poruszył też temat pomocy dla poszkodowanych w nawałnicach, które w sierpniu przeszły przez kraj.

- Po tych trzech dniach snu najpierw rząd oskarżał samorządowców o bezczynność, później zreflektował się, że popełnił błąd i zaczął z tymi samorządowcami rozmawiać - skomentował działania rządu Sawicki.

Ocenił, że przekazanie dotkniętym przez nawałnice rolnikom 100 mln zł jest niewystarczające. Jego zdaniem nie ma czasu na zwoływanie komisji w tej sprawie, ponieważ potrzeba szybkiego działania.

Według posła PSL ze względu na nawałnice zbiory będą w tym roku zdecydowanie mniejsze, ale - jak mówił - to otwarty rynek dyktuje dzisiaj ceny, w związku z czym dużej zwyżki cen "raczej nie należy się spodziewać".

- Jeśli będą zwyżki, to rzędu 5-7 proc. - powiedział.

Tagi: kraj, klęska, rolnictwo, gospodarka, rząd, partie, pap, mrirw, psl, sawicki, jurgiel, korekta, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-08-2017

McGregorCo by tu jeszcze spieprzyć, Panowie? Co by tu jeszcze? Czasem facetów, by mieć to z głowy, ktoś tam przerzuci do jakiejś sprawy, co jest na oko nie do … Czytaj całość

25-08-2017

dtr"Będzie dymisja?..."Tylko takie tematy są priorytetem zainteresowania opozycji i jej sprzyjających lewackich mediow.Oczekiwanie na … Czytaj całość

25-08-2017

mma co ten kapeć z PSL może wiedzieć chyba tylko jak własnych kolesi i rodzinę ustawić w urzędach ale i to powoli się kończy

Rozwiń komentarze (35)