Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Juszczenko: odcięcie dostaw gazu nie wpłynie na tranzyt

0
Podziel się

Gazu nie powinno nam zabraknąć uspokaja polski premier.

Juszczenko: odcięcie dostaw gazu nie wpłynie na tranzyt
(PAP/Radek Pietruszka)
bDTXtnCJ

Odcięcie dostaw rosyjskiego gazu dla Ukrainy nie wpłynie ani na tranzyt tego paliwa do państw Europy Zachodniej, ani na jego spożycie na rynku wewnętrznym - oświadczył ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko.

Wyraził nadzieję, że negocjacje o warunkach dostaw błękitnego paliwa i jego tranzytu do Unii Europejskiej zakończą się w ciągu kilku dni.

_ - Nasze rozmowy powinny być kontynuowane i zakończyć się do 7 stycznia _ - uważa Juszczenko.

bDTXtnCL

Zapewniając, że Kijów w pełni rozliczył się z Moskwą za gaz dostarczony mu w roku ubiegłym, Juszczenko wyjaśnił, dlaczego zaproponowana przez Gazprom cena 250 dolarów za tysiąc metrów sześciennych gazu jest dla Ukraińców nie do przyjęcia.

_ - Jeśli (...) cena gazu dla Ukrainy wzrosła (ze 179,5 dolarów w roku ubiegłym) do 250 dolarów, czyli o ok. 30 procent, to podobny wzrost powinien dotyczyć polityki taryfowej. Ukraińska taryfa za tranzyt gazu (do Europy Zachodniej) także powinna zwiększyć się o 30 proc. i wynieść 2-2,2 dolara za tysiąc metrów sześciennych na odcinku 100 km _ - napisał Juszczenko w przesłanym PAP oświadczeniu.

Rosjanie płacili dotychczas za tranzyt gazu przez Ukrainę 1,7 dolara za tysiąc metrów sześc. na 100 km.

Juszczenko skomentował także wypowiedzi Rosjan, podważających zdolność Ukrainy do zapewnienia tranzytu gazu do odbiorców zachodnioeuropejskich.

bDTXtnCR

_ - W imieniu Ukrainy raz jeszcze pragnę oświadczyć, że Ukraina realizowała, realizuje i będzie realizować wysokie gwarancje tranzytu rosyjskiego gazu dla konsumentów europejskich. Jest to dla nas jednym z podstawowych zobowiązań międzynarodowych _ - czytamy w oświadczeniu Juszczenki.

ZOBACZ TAKŻE:

PremierDonald Tuskzapewnia, że Polska jest w sytuacji bezpiecznej, jeśli chodzi o dostawy gazu i - jak się wyraził - tego surowca _ póki co nam nie zabraknie _. Przebywający w Gdańsku premier odniósł się w ten sposób do wstrzymania przez Gazprom dostaw gazu na Ukrainę.
_ - Jesteśmy rzetelnym płatnikiem wobec nas nikt nie ma żadnych zastrzeżeń _ - powiedział Tusk

bDTXtnCS

POSŁUCHAJ PREMIERA:

Jak poinformowała rzeczniczka PGNiG Joanna Wasicka-Zakrzewska, polskie magazyny gazowe są przygotowane na ewentualne zmniejszenie dostaw gazu z terytorium Ukrainy.

POSŁUCHAJ RZECZNICZKI PGNiG:

Rzeczniczka PGNiG przekonuje, że spółka ma zapasy gazu na kilka tygodni. Joanna Wasicka-Zakrzewska zapewnia, że PGNiG zrobi wszystko, aby zapewnić odbiorcom dostawy gazu.

POSŁUCHAJ RZECZNICZKI PGNiG:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo monitoruje przepływ rosyjskiego gazu z terytorium Ukrainy. Według rzeczniczki, w tej chwili do Polski wpływa zakontraktowana ilość gazu.

bDTXtnCT

Gazprom przerwał dostawy gazu dla Ukrainy, jednocześnie zapewniając, że kontynuuje dostawy dla UE w pełnej objętości. Rosja zapewnia jedną czwartą unijnego zapotrzebowania na gaz; 80 proc. dostaw idzie przez Ukrainę.

bDTXtnDm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)