Notowania

dubaj
03.01.2010 15:27

Jutro otwarty zostanie najwyższy budynek na świecie

"Wieża Dubaju" ma ponad 800 metrów. Kosztowała 1,1 mld euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Larsz/CC/Flickr)

W Dubaju zostanie jutro otwarty najwyższy wieżowiec świata - _ Wieża Dubaju _. Jego dokładna wysokość nie została jeszcze ujawniona, ale wiadomo, że przekroczy 817 metrów.

Strzelista budowla - Burj Dubaj - zwieńczona iglicą będzie dwa razy wyższa od nowojorskiego Empire State Building. Prześcignie też najwyższą konstrukcję wzniesioną przez człowieka - nieistniejący już maszt radiowy w Konstantynowie koło Gąbina, wysokości 646 metrów.

Budowa kosztowała przeszło miliard 100 milionów euro. Wieżowiec konstrukcji stalowej, ze szklanymi ścianami, ma 169 pięter.

ZOBACZ TAKŻE: Burj Dubaj zdetronizowany. Kto sięgnie wyżej?
Wewnątrz znajdzie się 900 luksusowych mieszkań i 144 apartamenty, zaprojektowane przez Giorgio Armaniego. Na 76. piętrze wybudowano basen, a na 158. piętrze - meczet.

Ze względu na wysokość wieżowiec przekroczy kilka stref klimatycznych - temperatura na wierzchołku będzie średnio o 10 stopni niższa niż na poziomie ziemi.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: dubaj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, czołówki, nieruchomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz