Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jutro prezydent powoła nowy rząd

0
Podziel się:

Ewa Kopacz od momentu powołania będzie 14 premierem III Rzeczypospolitej i drugą kobietą na tym stanowisku w historii kraju.

Jutro prezydent powoła nowy rząd
(PAP/Jakub Kamiński)

Prezydent Bronisław Komorowski powoła w poniedziałek rząd Ewy Kopacz. Oprócz szefowej rządu urzędy obejmie 5 nowych i 13 dotychczasowych ministrów. Nowi ministrowie przejmą resorty od swoich poprzedników. 1 października Kopacz wygłosi w Sejmie expose i zwróci się o wotum zaufania.

Ewa Kopacz od momentu powołania będzie 14 premierem III Rzeczypospolitej i drugą kobietą na tym stanowisku w historii kraju.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim akty powołania otrzyma ponadto 18 ministrów konstytucyjnych. Po pięciu latach do rządu wraca Grzegorz Schetyna, który tym razem obejmie tekę szefa MSZ, a po trzech latach gabinet ministerialny zajmie ponownie dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, który obecnie pokieruje Ministerstwem Sprawiedliwości.

Ministrowie debiutanci to posłowie PO Teresa Piotrowska, która będzie kierowała MSW i Andrzej Halicki, który stanie na czele resortu administracji i cyfryzacji. Z kolei wprost z PKP SA do ław rządowych przychodzi Maria Wasiak, obejmując Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego.

Pozostali ministrowie ponownie otrzymają od prezydenta akty nominacji na funkcje, które zajmowali dotychczas w rządzie Donalda Tuska.

Obecnie, od momentu przyjęcia dymisji rządu Tuska, zgodnie z konstytucją, dotychczasowi ministrowie pełnią obowiązki szefów resortów, do momentu powołania nowego rządu.

Nieco inny akt powołania otrzyma jedynie Tomasz Siemoniak. Od teraz będzie nie tylko szefem MON, ale też wicepremierem.

Taką jak poprzednio nominację otrzymają: szef PSL Janusz Piechociński - będzie wicepremierem, ministra gospodarki. Ponownie powołani zostaną także: minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, szef resortu finansów Mateusz Szczurek, minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska, minister sportu Andrzej Biernat, minister rolnictwa Marek Sawicki, minister skarbu Włodzimierz Karpiński, szefowa resortu kultury Małgorzata Omilanowska, minister środowiska Maciej Grabowski, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Szefem kancelarii premiera w randze ministra pozostanie Jacek Cichocki.

Po nominacji nowi ministrowie przejmą obowiązki. Zwyczajowo odbywa się to w gmachach ministerstw, gdzie na nowych ministrów czekają ich poprzednicy, by wprowadzić ich do resortów.

Zgodnie z konstytucją od momentu powołania są dwa tygodnie na wygłoszenie przez premiera expose i uzyskanie w Sejmie wotum zaufania. Wiadomo już, że Kopacz wygłosi expose w środę 1 października Kopacz; wtedy odbyć ma się też głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.

Sejm udziela wotum zaufania dla rządu bezwzględną większością głosów (a więc musi być przynajmniej jeden głos więcej _ za _ niż głosów _ przeciw _ i _ wstrzymujących się _) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów - na sali sejmowej w momencie głosowania musi być zatem co najmniej 230 posłów.

Gdyby Sejm nie udzielił rządowi Kopacz wotum zaufania, to - zgodnie z konstytucją - inicjatywę przejąłby Sejm, który w tym konstytucyjnym kroku ma 2 tygodnie na stworzenie rządu i udzielenie mu wotum zaufania.

W tym podejściu, podobnie jak w pierwszym konstytucyjnym kroku, Sejm udziela wotum zaufania rządowi także bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej 230 posłów. Jeśli Sejm udzieli wotum, prezydent powołuje wybraną w ten sposób Radę Ministrów.

Gdyby Sejmowi nie udało się wyłonić rządu, konstytucja przewiduje trzecie podejście, w którym inicjatywa wraca do prezydenta.

Również w tym przypadku konstytucja daje 2 tygodnie na wyznaczenie nowego premiera i powołanie sformowanego przez niego rządu. Następnie w ciągu kolejnych 2 tygodni premier ma czas na uzyskanie od Sejmu wotum zaufania.

W trzecim podejściu jest to łatwiejsze, ponieważ tym razem konstytucja mówi, że Sejm uchwala wotum zwykłą większością głosów (więcej głosów _ za _ niż _ przeciw _, liczba wstrzymujących nie ma znaczenia), a nie bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)