Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kaczyński jest przeciwny żywności genetycznie modyfikowanej

0
Podziel się:

Prezes PiS sprzeciwia się wprowadzeniu jej na polski rynek.

Kaczyński jest przeciwny żywności genetycznie modyfikowanej
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział na konferencji prasowej, że jego partia jest przeciwna wprowadzeniu na polski rynek żywności genetycznie modyfikowanej.

_ - Jesteśmy przeciwni jeśli chodzi o żywność. Jesteśmy przekonani, że nie ma pewności co do tego, jakie będą tego konsekwencje dla ludzi i dla przyrody. Tutaj jest tyle znaków zapytania, że warto jednak zachować dystans i nie ryzykować. Bo nagle może stać się coś takiego, nad czym po prostu całkowicie nie zapanujemy. Mówię tutaj o całej ludzkości _ - powiedział.

Genetycznie modyfikowane organizmy (GMO) to organizmy, których materiał genetyczny (DNA lub RNA) zmieniono za pomocą technik biologii molekularnej. Najczęściej modyfikacja polega na włączeniu do genomu zmienianego organizmu obcego genu, np. pochodzącego od innego gatunku. W ten sposób powstaje zupełnie nowy gatunek, wyposażony w nową cechę. W przypadku roślin może to być odporność na konkretne środki chwastobójcze lub na pasożyty.

Obecnie na podpis prezydenta oczekuje uchwalona przez Sejm w lipcu ustawa o nasiennictwie.

Podczas całego okresu procedowania w parlamencie wzbudzała wiele kontrowersji. Po pracach w Senacie, które zakończyły się 29 lipca, dokument został skierowany do prezydenta, który może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa ta dopuszcza rejestrację roślin transgenicznych.

Przeciw ustawie o GMO kilkakrotnie przed Sejmem protestowały organizacje ekologiczne. Protest w tej sprawie zapowiedziały także na najbliższą sobotę, chcą prosić prezydenta, by nie podpisywał tej ustawy. Prezydent ma czas na podpisanie ustawy o nasiennictwie do 24 sierpnia.

O żywności modyfikowanej genetycznie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t153429.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;chca;gmo;protestuja;przed;sejmem,14,0,881678.html) Prostestują, bo rząd nie zakazuje GMO Według protestujących, jeżeli będzie można uprawiać rośliny genetycznie modyfikowane, to nie da się utrzymać produkcji ekologicznej. Ma to dotyczyć 20 tys. gospodarstw w kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/225/t75489.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rzad;probuje;wprowadzic;gmo;do;polski,32,0,828960.html) "Rząd próbuje wprowadzić GMO do Polski" Gabinet PO-PSL próbuje tylnymi drzwiami wpuścić na Polski żywność modyfikowaną genetycznie - ostrzegają politycy PiS.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)