Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kaczyński: W sprawie Amber Gold musi powstać komisja śledcza

0
Podziel się:

Prezes PiS uważa, że informacja premiera ws. afery nie dała odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Kaczyński: W sprawie Amber Gold musi powstać komisja śledcza
(PAP/Radek Pietruszka)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że informacja premiera Donalda Tuska ws. Amber Gold nie dała odpowiedzi na najważniejsze pytania i była próbą _ rozmydlenia _ afery. Według szefa PiS oczywiste jest, że musi powstać komisja śledcza dotycząca Amber Gold.

_ - Oczywiste jest, że musi być powołana komisja śledcza i ci, którzy będą przeciw, po prostu przyznają się do winy. Dziś głosowanie przeciw komisji śledczej to jest przyznanie się do winy _ - powiedział Kaczyński na konferencji prasowej w Sejmie.

Zdaniem prezesa PiS wystąpienie szefa rządu nie dało odpowiedzi na najważniejsze pytania, jakie pojawiają się w sprawie Amber Gold. _ Usłyszeliśmy, że premier nic nie może, to jest powrót do pewnej formuły. Premier nic nie może i premier nic nie chce móc _ - powiedział lider PiS.

Według Kaczyńskiego zabrakło odpowiedzi m.in. na pytanie, dlaczego _ to wszystko, co działo się w stosunku do bohatera afery, miało miejsce _. _ Dlaczego sądy, prokuratury, urzędy finansowe nie wykonywały swych obowiązków, czy to był jakiś zdumiewający zbieg okoliczności (...), czy też może jednak coś za tym się kryje? _ - pytał szef PiS.

Zaznaczył, że _ nie da się poważnie rozmawiać o tej aferze bez wspomnienia, że szef firmy Amber Gold miał bardzo wyraźne poparcie ze strony polityków, polityków rządzącej partii, a to prowadzi także do pytania o szefa tej partii, tym bardziej, że szef pochodzi właśnie z tego regionu, od bardzo długiego czasu całkowicie opanowanego przez środowisko polityczne Donalda Tuska _.

_ - I tam dochodziło do tych wszystkich wydarzeń, które - nie wiem, czy w sposób intencjonalny, ale za to bardzo dobrze - opisał przed chwilą prokurator generalny. On pokazał, w jaki sposób przedsięwzięcia związane z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości w tej sprawie były blokowane, można by tu użyć takiego potocznego określenia skręcane _ - mówił Kaczyński.

Jak dodał, _ jako element marginalny, ale jednak istotny _ jest także sprawa pytania o Michała Tuska. Syn szefa rządu współpracował z OLT Express - linią lotniczą, której współwłaścicielem była Amber Gold.

Lider PiS powiedział, informacja premiera w sprawie Amber Gold to próba _ rozmydlania _ afery i _ operacja medialna dobrze zaplanowana z punktu widzenia kalendarza _. _ Jutro mamy 31 sierpnia, później 1 września. 31 sierpnia to rocznica, 1 września - też rocznica, później zaraz jest początek roku szkolnego _ - powiedział.

Jego zdaniem jest to także próba _ wciągnięcia w to wszystko opozycji i zupełnego zaniechania przez opozycję realizacji jej funkcji krytycznej, ukazywania błędów władzy, dociekliwości _. _ Z punktu widzenia obecnego premiera to ma być awanturnictwo, a mamy razem się zastanawiać nad tym, jak by tu wykonywać funkcję władzy. To jest możliwe, ale jeśli powstanie rząd pozaparlamentarny, a ten rząd, który - sądzę, będzie kiedyś bardzo surowo oceniony przez historyków - odejdzie _ - oświadczył.

Kaczyński zwrócił też uwagę na próbę przesunięcia rozmowy o Amber Gold na pole dyskusji o ustroju politycznym. _ Przy czym tu Donald Tusk podtrzymał swój stały pogląd, że demokracja powinna być jak najbardziej ograniczona _ - powiedział.

Jak dodał, jeśli organy wybierane przez obywateli mają mieć jak najbardziej ograniczoną władzę, to oznacza, że obywatele mają jej bardzo niewiele, a władzę mają korporacje. Kaczyński podkreślił, że takiemu myśleniu PiS jest całkowicie przeciwne. _ Ale to jest myślenie bardzo charakterystyczne dla tych wszystkich, którzy chcą podtrzymać realnie funkcjonujący w Polsce układ stosunków, układ społeczny _ - dodał.

Zdaniem Kaczyńskiego oprócz powołania komisji śledczej ws. Amber Gold konieczne jest także wprowadzenie przepisów umożliwiających konfiskatę mienia przestępcom. _ Potrzebny jest powrót do konfiskaty mienia, ale żeby do tego doszło, to jest potrzebna zmiana w konstytucji, bo inaczej Trybunał Konstytucyjny to zakwestionuje _ - powiedział.

Przedstawiciele rządu i prokurator generalny przedstawili w Sejmie informację o działaniach instytucji państwowych w sprawie Amber Gold.

Czytaj więcej w Money.pl
Amber Gold przez 8 godzin w Sejmie. Zobacz Po wystąpieniu Donalda Tuska przemawiać będzie prokurator generalny Andrzej Seremet.
Polecą głowy za Amber Gold? Premier wskazuje winnych Donald Tusk odniósł się do współpracy swego syna Michała z liniami lotniczymi OLT Express.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)