Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kaddafi miażdży rebeliantów. NATO się waha

0
Podziel się:

Wojska wierne dyktatorowi wkroczyły do Ras Lanuf. NATO koncentruje siły, także Polaków.

Kaddafi miażdży rebeliantów. NATO się waha
(PAP/EPA)

Wojska wierne Muamarowi Kadafiemu wkroczyły do kluczowego portu na wschodzie Libii - Ras Lanuf. Według wstępnych informacji może to być początek ofensywy wojsk wiernych Kadafiemu przeciwko rebeliantom. NATO wysyła w pobliże libijskich wybrzeży więcej okrętów, zastanawia się co dalej.

Atak został poprzedzony nalotami bombowymi, które miały oczyścić teren pod wkroczenie żołnierzy - mówił Al-Dżazirze jeden z rebeliantów Abdel Basi. _ - Zbombardowali miasto, aby ludzie uciekli i miasto opustoszało, a oni mogli tam wrócić. Jest to kluczowe miasto i bardzo ważne miejsce - _relacjonował Libijczyk.

Zdaniem przeciwników Kadafiego, jego wojska atakowały nie tylko rebeliantów, ale również obiekty cywilne i lokalny szpital. Trafiona została również instalacja do przesyłu gazu.

Według arabskich mediów walki toczyły się nie tylko w Ras Lanuf, ale również w innych miastach znajdujących się na wybrzeżu. Rebelianci broniący portu, który jest ważnym punktem eksportu ropy, wycofują się na wschód.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z POLA WALKI W LIBII (Al Jazeera, ang):

**

**

NATO koncentruje wojska. Zaatakuje?

NATO wysyła w pobliże libijskich wybrzeży więcej okrętów, by monitorować przestrzeganie embarga na dostawy broni. W operacji weźmie udział polski okręt ORP _ Xawery Czernicki _.

Wojskowi Sojuszu mają też przygotować różne warianty możliwego utworzenia strefy zakazu lotów nad Libią. NATO nie przewiduje natomiast operacji lądowej. Takie są ustalenia spotkania ministrów obrony NATO w Brukseli.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z BRUKSELI (Al Jazeera, ang):

Do Brukseli na kilka godzin przylatują dziś także przywódcy Unii Europejskiej, by omówić sytuację w krajach Afryki Północnej wstrząsanych rewoltami..

Nadzwyczajny szczyt ma być poświęcony zwiększeniu pomocy humanitarnej i wsparciu reform politycznych i gospodarczych w tych krajach. Można się spodziewać, że rozmowy będą dotyczyć w szczególności Libii, w której toczą się najcięższe i najkrwawsze walki rebeliantów z oddziałami wiernymi Muammarowi Kadafiemu.

Na szczycie powróci zapewne postulat Włochów i apel o pomoc w związku ze spodziewaną masową falą imigracji po upadku reżimu w Libii. Chodzi zarówno o wsparcie finansowe, jak i przyjmowanie imigrantów.

Włosi mówią o _ biblijnym potopie _ ale wiele europejskich stolic zaleca spokój argumentując, że na razie, na włoską wyspę Lampedusa przybyło około 7-miu tysięcy imigrantów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t134911.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bedzie;zakaz;lotow;nad;libia;nato;uderzy,135,0,791943.html) Będzie zakaz lotów nad Libią, NATO uderzy? Żołnierze Kaddafiego odbijają kolejne miasta. _ Dziś Zawija, jutro Bengazi, jest tylko Bóg, Muammar i Libia _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t85045.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sarkozy;chce;zbombardowac;kaddafiego,66,0,791874.html) Sarkozy chce zbombardować Kaddafiego Według nieoficjalnych doniesień, prezydent Francji zamierza zaproponować zaatakowanie Libii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t134710.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zolnierze;kaddafiego;znecali;sie;nad;dziennikarzami,104,0,791400.html) Żołnierze Kaddafiego znęcali się nad dziennikarzami Ponad 20 godzin przetrzymywały wojska wierne dyktatorowi członków ekipy brytyjskiej stacji BBC.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)