Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jan Osiecki
|

Kalata: To dopiero przymiarki do reformy

0
Podziel się:
Kalata: To dopiero przymiarki do reformy

Money.pl: Ile osób ma prawo w tej chwili do wcześniejszych emerytur?

Anna Kalata, minister polityki społecznej: Do niedawna było to 1 mln 248 tys., ale z ostatnich naszych wyliczeń wynika, że jest to już 710 tys. osób. Poprzednie szacunki były wykonywane w 2001 lub nawet 2000 roku, a od tego czasu część osób już skorzystała z wcześniejszych emerytur. Grupa osób uprawnionych do tego przywileju maleje z roku na rok.

Money.pl: Jak rozumiem stanowisko resortu jest takie żeby z tych 710 tysięcy jak najwięcej osób pozostało czynnych zawodowo?

A.K.: Tak, stanowisko jest jasne.

Money.pl: Pierwsze przedstawione przez resort plany skrytykował pani partyjny szef, wicepremier Andrzej Lepper. Lider Samoobrony oświadczył również, że jeśli związki zawodowe nie zaakceptują zmian to jego partia nie poprze ich w Sejmie. Nie ma pani wrażenia, że pomysły resortu zaczynają się sypać i to z winy pani własnej partii?

A.K.: Nie. Od samego początku gdy zostałam przewodniczącą komisji trójstronnej bardzo szanuję głos związków zawodowych. I w tej sprawie głos związków zawodowych będzie miał bardzo duże znaczenie. Dlatego też przygotowaliśmy różne szacunki dotyczące zmian w prawie do wcześniejszych emerytur dla różnych grup.

Ta pierwsza propozycja przedstawiona na podstawie projektu zespołu ekspertów pracujących w ministerstwie była tylko wariantem rozwiązania, rekomendowanym przez naszych ekspertów. Nie wykluczam jeszcze żadnego rozwiązania. I bardzo się cieszę, że już wkrótce będziemy mogli pracować nad tymi pomysłami ze związkami zawodowymi. Bo tylko w konsensusie można podjąć decyzję. Nie ma innego wyjścia.

| Kalata chce negocjować, związkowcy nie chcą Kalaty |
| --- |
| Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wezwała premiera do zdymisjonowania minister pracy i polityki społecznej Anny Kalaty. Związkowcy zarzucają minister prowokowanie konfliktu społecznego w związku ze sprawą emerytur pomostowych. "Komisja Krajowa traktuje wywołaną przez minister pracy debatę medialną na ten temat jako prowokowanie konfliktu społecznego. W związku z takim działaniem wyrażamy wotum nieufności wobec minister Anny Kalaty i oczekujemy jej dymisji" - głosi stanowisko "S". Według związkowców jedynie kryterium medyczne powinno być podstawą określenia prawa do emerytury dla osób zatrudnionych w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. |

Money.pl: A ile resort chce zaoszczędzić na wprowadzanych zmianach w prawie?

A.K.: W latach 2008-2033 czyli w czasie w którym będą wypłacane emerytury pomostowe, w zależności od ostatecznie przyjętego wariantu czyli w zależności od tego co uda się wynegocjować z partnerami w komisji trójstronnej może to być od 7,5 do 65,5 mld zł.

Money.pl: A może się zdarzyć, że po prostu Sejm przedłuży obecne zasady dotyczące wcześniejszych emerytur o np. dwa lub trzy lata?

*A.K.: *Nie wykluczam tego.

Money.pl: To byłyby zachowane wcześniejsze emerytury czy byłyby to emerytury pomostowe?

A.K.: Wcześniejsze emerytury zgodnie z obowiązującym prawem wygasają po 31 grudnia 2007 roku.

Money.pl: Ale zawsze można je przedłużyć?

A.K.: Zobaczymy, za wcześnie żeby o tym mówić. Negocjacje z partnerami społecznymi mają to do siebie że wszystkie strony muszą wykazać dobrą wolę i pewną elastyczność i dziś trudno wyrokować jaki będzie ostateczny kształt projektu zaakceptowany w trakcie konsultacji społecznych, i przedłożony do rady ministrów.

wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)