Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Kanada zwiększa limity zapraszanych imigrantów. Rząd ratuje w ten sposób tamtejszy rynek pracy

30
Podziel się:

Kanadyjski rząd przyjął nową politykę imigracyjną i działa dwutorowo. Z jednej strony zwiększa limity dla imigrantów, z drugiej zaś, wzmacnia ochronę przed nielegalnym napływem.

Rząd w Ottawie podjął decyzję o zwiększeniu liczby przyjmowanych imigrantów mimo badań opinii publicznej
Rząd w Ottawie podjął decyzję o zwiększeniu liczby przyjmowanych imigrantów mimo badań opinii publicznej (REPORTER)

Kanadyjski rząd przyjął nową politykę imigracyjną i działa dwutorowo. Z jednej strony zwiększa limity dla imigrantów, z drugiej zaś, wzmacnia ochronę przed nielegalnym napływem.

Rząd w Ottawie podjął decyzję o zwiększeniu liczby przyjmowanych imigrantów mimo badań opinii publicznej. Tamtejszy minister ds. imigracji Ahmed Hussen poinformował, że w przyszłym roku Kanada wyda wizy dla 310 tys. nowych rezydentów, w 2019 - 330 tys., a 2020 r. - 340 tys.

W 2017 r. limit wynosił 300 tys. osób. Władze nie ukrywają, że te wzrosty to odpowiedź na zapotrzebowanie kanadyjskich firm borykających się z brakiem rąk do pracy.

Zobacz także: Kanada otwiera granice imigrantom. Przyjmie milion osób

Tymczasem jak podała agencja PAP, sondaż przeprowadzony na potrzeby rządu federalnego wskazuje, że w ciągu minionego roku o 4 pkt. procentowe, z 23 do 27 proc. wzrósł odsetek Kanadyjczyków, którzy uważają, że limity imigracyjne są zbyt duże.

Jeszcze w 2006 r. 94 proc. Kanadyjczyków w badaniach deklarowało, żę dobrze czuje się w otoczenie imigrantów. Obecnie odsetek ten spadł do 89 proc.

W Kanadzie wielokulturowość od 1982 r. wpisana jest do Karty Praw i Wolności, która w tym kraju stanowi część tamtejszej konstytucji. Niemniej jednak, jak przekonuje wysłanniczka PAP w Toronto Anna Lach, mimo programów integracyjnych Kanada ma problemy z imigracją, częściowo podobne do europejskich.

Dowodzić ma tego liczba ponad 15 tys. Haitańczyków, których zatrzymano na granicy z USA. Skala tego napływu może być jeszcze większa. Wszystko dlatego, że już 22 listopada kończy się ochrona dla Haitańczyków, którzy znaleźli się w USA po trzęsieniu ziemi w 2010 r.

Dlatego kanadyjscy parlamentarzyści o imigranckich korzeniach jadą do USA, gdzie negocjować będą warunki legalnego przyjazdu do Kanady uchodźców haitańskich. Temat ten rozgrzewa w Kanadzie media społecznościowe.

Jak podaje PAP trwa tam teraz akcja informacyjna związana z nielegalnym przekraczaniem granicy. Niemniej wielu próbuje. W minioną środę CBC pokazała reportaż o zwiększonym napływie Nigeryjczyków, którzy starają się o azyl, twierdząc, że są homoseksualistami lub biseksualistami.

Tymczasem orientacja seksualna ciągle jest według powszechnie krytykowanego nigeryjskiego prawa od 2014 r. karana więzieniem, a Kanada udziela azylu osobom LGBTQ.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(30)
pies z kulawą...
6 lat temu
[QUOTE] Policja nieprzekupna, urzednicy kompetetni, Panstwo bez faszystowskiego bzika, [/QUOTE] Dwunastu głupków ci uwierzyło, albo sam sobie natrzaskałeś plusów (+).
Grzesiuk
6 lat temu
Oni po socjal jadą a nie do roboty. Inzynierowie i lekarze juz sa w Niemczech
To je dobri n...
6 lat temu
Brak rąk do pracy... ale z drugiej strony przyjeżdżają nieroby takie, jak w Niemczech. Rozmawiałem z Kanadyjczykami - z jednej strony niechęć, z drugiej obawa... A może weźmiemy się i wyemigrujemy! Kanada zyska kilka/kilkanaście milionów pracowitych białych ludzi o kulturze europejskiej. W Polsce zostaną księża i politycy. Każdy będzie mieć to co chce.
siwydarek
6 lat temu
jeszcze w 2006 r. 94 proc. Kanadyjczyków w badaniach deklarowało, żę dobrze czuje się w otoczenie imigrantów. Obecnie odsetek ten spadł do 89 proc......................... ten odsetek w polsce to moze 5 %.
pilot
6 lat temu
Niech wezmą z UE 300 tys. inżynierów z Maroka i Somali.Opłacimi im chętnie nawet bilety do Montrealu i Ottawy.
...
Następna strona