Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Szykuje się wojna przeciw kancelariom odszkodowawczym

Szykuje się wojna przeciw kancelariom odszkodowawczym

Fot. REPORTER

- Nie chcemy, żeby klienci ponosili ogromne koszty ochrony prawnej, które generuje działalność kancelarii odszkodowawczych przez nikogo nie kontrolowanych – powiedział senator Grzegorz Bierecki podczas kongresu PIU w Sopocie. Jego zdaniem kancelarie są odpowiedzialne za wzrost cen ubezpieczeń.

- Chcemy ograniczyć ryzyko nieograniczonej, nieskrępowanej działalności kancelarii odszkodowawczych korzystnej dla nich samych – powiedział podczas kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń w Sopocie senator Grzegorz Bierecki, przewodniczący Komisji Finansów Publicznych.

Senator podkreślił, że działalność kancelarii staje się problemem, który narasta.

- Nie chcemy, żeby klienci ponosili ogromne koszty ochrony prawnej, które generuje działalność kancelarii odszkodowawczych przez nikogo nie kontrolowanych – powiedział Bierecki w Sopocie.

- KNF powinna podjąć aktywne działania w stosunku do bardzo dynamicznego rozwoju kancelarii i ich wpływu na rosnące koszty ubezpieczeń – dodał.

Uderzenie w pośredników

Senator Bierecki zapowiedział też, że Senat wkrótce zajmie się ustawą o dystrybucji ubezpieczeń. Ustawa ta ma przesądzić, jak będzie uregulowany rynek pośrednictwa ubezpieczeń.

- Część problemów, w tym problem tzw. polisolokat, wynika przecież ze źle uregulowanej relacji pomiędzy zakładami ubezpieczeń a pośrednikami. Rynek ubezpieczeń za bardzo był prowadzony przez pośredników, którzy przerzucali ubezpieczonych z zakładu do zakładu, stawali się ich właścicielami i nie działali w ich interesie – powiedział Bierecki.

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń ma chronić interes przede wszystkim ubezpieczonych, zakładów ubezpieczeń, a na końcu dopiero interes pośredników, którzy angażują najmniej kapitału i są najmniej istotnym elementem systemu.

Grzegorz Bierecki to senator niezależny, kojarzony jest jednak z bliskich związków z PiS. W wyborach do Senatu PiS nie wystawił przeciw niemu kontrkandydata, w praktyce więc utorował Biereckiemu drogę do parlamentu.

Jednak przede wszystkim znany jest jako twórca imperium SKOK-ów w Polsce.

Bierecki zawiera pokój z ubezpieczycielami

Tak jak w tym roku senator Bierecki zapowiadał, że rozprawi się z działalnością kancelarii odszkodowawczych, tak podczas ubiegłorocznego kongresu PIU w Sopocie senator wygrażał ubezpieczycielom w sprawie tzw. polisolokat.

- Niektórzy prezesi nie założyli dziś krawatów, pewnie dlatego, żeby klienci z polisolokatami nie ciągnęli ich za nie – żartował publicznie w ubiegłym roku.

Od tamtego czasu UOKiK zawarł porozumienia z 17 towarzystwami ubezpieczeniowymi w sprawie opłat likwidacyjnych ubezpieczeń z UFK. I choć porozumienia te nie rozwiązują problemu wszystkich klientów, a jedynie tych, którzy nie zerwali umów i nadal wpłacali pieniądze na swoje toksyczne polisy, senator Bierecki dla ubezpieczycieli jest już znacznie łaskawszy.

- Jestem państwu winien podziękowanie i słowa uznania – powiedział w tym roku w Sopocie Bierecki. Rok temu mówiłem głośno, co powinna była zrobić PIU i cała branża i to zostało już zrobione – dodał.

Jak wynika z w rozmów kuluarowych, jego słowa i przychylność dla branży zaskoczyła nawet samych ubezpieczycieli.

Czytaj także
Polecane galerie
gdy się komuś tylko wydaje
2017-05-15 11:02
Śmiech doprawdy mnie bierze. Wojna przeciwko kancelariom odszkodowawczym - to woja przeciwko poszkodowanym i podmiotom, które je reprezentują. Kolejny wspaniały pomysł jak pod przykrywką oczerniania jednych zabrać pieniądze drugim. Pan tu chyba czegoś nie rozumie. Gdyby TU płaciło bez sądu i kwoty odpowiednie to pomoc kancelarii odszkodowawczych byłaby zbędna. Pan myśli, że kto teraz odzyskuje pieniądze dla poszkodowanych z polisolokat, kredytów frankowych ? Myśli Pan, że TU same zwracają się do tych osób informując ich, że oszukaliśmy was i teraz dobrowolnie oddamy !!!!!!!
nie wierzę
2017-05-15 10:49
Tak się składa, że KNF doskonale wie, po czyjej stronie są kancelarie odszkodowawcze, radcowie prawni, adwokaci i sądy. W tej wojnie po drugiej stronie więcej osób niż mu się wydaje....
poszkodowny wie lepiej
2017-05-15 10:43
Pierwsi do tej wojny zgłoszą się sami poszkodowani i!!!! Co za idiotyczne wnioski Pan Biernacki wyciągnął. Gdyby nie kancelarie odszkodowawcze przeciętny Kowalski odszkodowania by na oczy nie zobaczył. Proponuję zatem jeszcze zabronić sądom orzekać w tych sprawach i zakazać adwokatom i radcom prawnym prowadzenia spraw odszkodowawczych bo wszystkie kancelarie odszkodowawcze mają swoje zespoły prawne składające się z tych osób !!!! No i przede wszystkim jeszcze konstytucję zmienić musi - zabrać prawo do sądu.
Pokaż wszystkie komentarze (112)