Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Szykuje się wojna przeciw kancelariom odszkodowawczym

Szykuje się wojna przeciw kancelariom odszkodowawczym

Fot. REPORTER

- Nie chcemy, żeby klienci ponosili ogromne koszty ochrony prawnej, które generuje działalność kancelarii odszkodowawczych przez nikogo nie kontrolowanych – powiedział senator Grzegorz Bierecki podczas kongresu PIU w Sopocie. Jego zdaniem kancelarie są odpowiedzialne za wzrost cen ubezpieczeń.

- Chcemy ograniczyć ryzyko nieograniczonej, nieskrępowanej działalności kancelarii odszkodowawczych korzystnej dla nich samych – powiedział podczas kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń w Sopocie senator Grzegorz Bierecki, przewodniczący Komisji Finansów Publicznych.

Senator podkreślił, że działalność kancelarii staje się problemem, który narasta.

- Nie chcemy, żeby klienci ponosili ogromne koszty ochrony prawnej, które generuje działalność kancelarii odszkodowawczych przez nikogo nie kontrolowanych – powiedział Bierecki w Sopocie.

- KNF powinna podjąć aktywne działania w stosunku do bardzo dynamicznego rozwoju kancelarii i ich wpływu na rosnące koszty ubezpieczeń – dodał.

Uderzenie w pośredników

Senator Bierecki zapowiedział też, że Senat wkrótce zajmie się ustawą o dystrybucji ubezpieczeń. Ustawa ta ma przesądzić, jak będzie uregulowany rynek pośrednictwa ubezpieczeń.

- Część problemów, w tym problem tzw. polisolokat, wynika przecież ze źle uregulowanej relacji pomiędzy zakładami ubezpieczeń a pośrednikami. Rynek ubezpieczeń za bardzo był prowadzony przez pośredników, którzy przerzucali ubezpieczonych z zakładu do zakładu, stawali się ich właścicielami i nie działali w ich interesie – powiedział Bierecki.

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń ma chronić interes przede wszystkim ubezpieczonych, zakładów ubezpieczeń, a na końcu dopiero interes pośredników, którzy angażują najmniej kapitału i są najmniej istotnym elementem systemu.

Grzegorz Bierecki to senator niezależny, kojarzony jest jednak z bliskich związków z PiS. W wyborach do Senatu PiS nie wystawił przeciw niemu kontrkandydata, w praktyce więc utorował Biereckiemu drogę do parlamentu.

Jednak przede wszystkim znany jest jako twórca imperium SKOK-ów w Polsce.

Bierecki zawiera pokój z ubezpieczycielami

Tak jak w tym roku senator Bierecki zapowiadał, że rozprawi się z działalnością kancelarii odszkodowawczych, tak podczas ubiegłorocznego kongresu PIU w Sopocie senator wygrażał ubezpieczycielom w sprawie tzw. polisolokat.

- Niektórzy prezesi nie założyli dziś krawatów, pewnie dlatego, żeby klienci z polisolokatami nie ciągnęli ich za nie – żartował publicznie w ubiegłym roku.

Od tamtego czasu UOKiK zawarł porozumienia z 17 towarzystwami ubezpieczeniowymi w sprawie opłat likwidacyjnych ubezpieczeń z UFK. I choć porozumienia te nie rozwiązują problemu wszystkich klientów, a jedynie tych, którzy nie zerwali umów i nadal wpłacali pieniądze na swoje toksyczne polisy, senator Bierecki dla ubezpieczycieli jest już znacznie łaskawszy.

- Jestem państwu winien podziękowanie i słowa uznania – powiedział w tym roku w Sopocie Bierecki. Rok temu mówiłem głośno, co powinna była zrobić PIU i cała branża i to zostało już zrobione – dodał.

Jak wynika z w rozmów kuluarowych, jego słowa i przychylność dla branży zaskoczyła nawet samych ubezpieczycieli.

Czytaj także
Polecane galerie
gość
2017-11-15 12:25
Panie senatorze. jako właściciel kancelarii utrzymuje Pana tylek. Bierze Pan gruba kase za pyskówki i pewnie powiazania z TU. Pytam mile panu dali w kieszen,ze ipopiera TU, ktore okradaja osoby poszkodowane. Ponadto co miesiąc do państwa wplywa ogrona kasa z takich kancelarii jako podatkow. Zajmij sie Pan lepiej sprawami emerytow, ktorzy zyja w nedzy i dostaja podwyzki 4 zl waloryzacji a Pan 1000 zl podwyzki. taka jest różnica między nami.
gdy się komuś tylko wydaje
2017-05-15 11:02
Śmiech doprawdy mnie bierze. Wojna przeciwko kancelariom odszkodowawczym - to woja przeciwko poszkodowanym i podmiotom, które je reprezentują. Kolejny wspaniały pomysł jak pod przykrywką oczerniania jednych zabrać pieniądze drugim. Pan tu chyba czegoś nie rozumie. Gdyby TU płaciło bez sądu i kwoty odpowiednie to pomoc kancelarii odszkodowawczych byłaby zbędna. Pan myśli, że kto teraz odzyskuje pieniądze dla poszkodowanych z polisolokat, kredytów frankowych ? Myśli Pan, że TU same zwracają się do tych osób informując ich, że oszukaliśmy was i teraz dobrowolnie oddamy !!!!!!!
nie wierzę
2017-05-15 10:49
Tak się składa, że KNF doskonale wie, po czyjej stronie są kancelarie odszkodowawcze, radcowie prawni, adwokaci i sądy. W tej wojnie po drugiej stronie więcej osób niż mu się wydaje....
Pokaż wszystkie komentarze (113)